Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe Spotkania – 01.12.2022

Fot. aids.gov.pl

Wzrost zakażeń wirusem HIV oraz wirtualne strzelnice – to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiały Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz.

Kiedyś śmiertelna, dziś przewlekła choroba AIDS. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie z wirusem HIV – wywołującym AIDS – żyje ponad 38 milionów osób.

Także w Polsce niepokojąco, z roku na rok, rośnie liczba zakażeń wirusem. Najbardziej narażeni są młodzi ludzie. Dlatego sanepid postanowił głośno mówić o profilaktyce.

Naszymi ekspertami na temat wirusa HIV byli Anna Skiba-Stradomska oraz Radosław Gruss z Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Po wybuchu wojny w Ukrainie wzrosło zainteresowanie kursami i szkoleniami, na których można nauczyć się obsługi broni palnej. Niestety ilość strzelnic jest niewystarczająca, dlatego powstają wirtualne strzelnice. Tak jest także na Warmii i Mazurach.

O projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej skierowanym do samorządów – mówił porucznik Przemysław Domanowski z olsztyńskiego zamiejscowego ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Wirtualna strzelnica działa także Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Jak to wygląda – mówił Waldemar Cybul, wicedyrektor placówki oraz koordynator oddziału przygotowania wojskowego.

Na wirtualnej strzelnicy mogą ćwiczyć także mieszkańcy Braniewa. O szczegółach mówiła Agnieszka Borysewicz-Filipek – wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie, gdzie taka strzelnica powstała.

 

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w zdrowie, hiv, aids
Rolnicy i mieszkańcy wsi z lepszym dostępem do badań profilaktycznych

Ułatwienie dostępu do badań profilaktycznych i diagnostyki pod kątem najbardziej powszechnych chorób - z taką ofertą do rolników i pozostałych mieszkańców wsi chce wyjść resort zdrowia....

Zamknij
RadioOlsztynTV