Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Blisko 9 mln zł dla domów kultury. NCK uruchamia drugi konkurs grantowy

Narodowe Centrum Kultury ogłosiło nabór do drugiego konkursu grantowego w projekcie „Konwersja cyfrowa domów kultury”. O granty w wysokości od 80 do 200 tys. zł mogą aplikować samorządowe instytucje kultury.

Dzięki dodatkowym środkom pozyskanym przez NCK wsparcie otrzyma kilkadziesiąt podmiotów. Łączna wysokość grantów to około 9 mln zł. Celem projektu jest wyposażenie samorządowych instytucji kultury w kompetencje i umiejętności w zakresie wykorzystywania narzędzi cyfrowych oraz zakup sprzętu i infrastruktury informatycznej.

– Realizacja działań w ramach ogłoszonego konkursu odbywać się będzie od 1 września 2022 do 31 sierpnia 2023 r. Regulamin przewiduje preferencje dla podmiotów, których organizatorem jest gmina wiejska i miejsko-wiejska – bez ograniczeń liczby mieszkańców, gmina miejska lub powiat z siedzibą w miejscowości do 50 tys. mieszkańców, oddalonych od dużych ośrodków miejskich o ponad 50 km oraz podmiotów zlokalizowanych w województwach: podlaskim, lubelskim, łódzkim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i podkarpackim

– informuje Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury.

Wnioski w konkursie można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Systemu Obsługi Programów NCK: sop.nck.pl.

Pozyskanie przez NCK dodatkowych środków, przedłużenie trwania projektu i uruchomienie drugiego konkursu oznacza zwiększenie budżetu „Konwersji cyfrowej domów kultury” do kwoty 42 mln zł, z czego 35 mln zł trafia bezpośrednio do domów centrów i ośrodków kultury w formie indywidualnych grantów. Skorzysta z nich łącznie około 250 instytucji. To znaczące wsparcie i szansa na podniesienie kompetencji pracowników samorządowych instytucji kultury, uatrakcyjnienie oferty i przyciągnięcie nowych uczestników wydarzeń. Za wielką życzliwość dla tego przedsięwzięcia i działań NCK bardzo dziękuję wicepremierowi, ministrowi kultury, prof. Piotrowi Glińskiemu oraz Waldemarowi Budzie, ministrowi rozwoju i technologii

– podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

00:00 / 00:00

Konwersja cyfrowa domów kultury to projekt o charakterze systemowym, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W przeciwieństwie do wielu innych programów dotacyjnych i konkursów grantowych pozyskanie finansowania w ramach Konwersji cyfrowej domów kultury nie wymaga od grantobiorców angażowania własnych środków, a więc tzw. wkładu własnego.

Projekt ma charakter konkursowy i składa się:

1. Grantów dla instytucji kultury, przeznaczonych na:

  • zakup sprzętu komputerowego, akcesoriów, sprzętu do przeprowadzania transmisji on-line
  • zakup elementów wyposażenia cyfrowego sal multimedialnych/sal AR
  • zakup oprogramowania i licencji
  • pokrycie kosztów dostosowania realizowanych działań do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami
  • dodatkowe szkolenia, wynikające ze specyficznych potrzeb danej instytucji i podejmowanych przez nią działań

2. Programu szkoleniowego: 

  • kompleksowego szkolenia dla kadry w siedzibie grantobiorcy z projektowania oferty kulturowej online
  • specjalistycznych szkoleń i webinariów online
  • wsparcia tutorskiego przez cały okres projektu
  • konsultacji z ekspertem ds. dostępności

Uprawnione do składania wniosków w konkursie są: domy kultury, ośrodki kultury oraz centra kultury i sztuki posiadające status samorządowej instytucji kultury, z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostki samorządu terytorialnego, biblioteki posiadające status samorządowej instytucji kultury, w skład których wchodzą domy kultury, ośrodki kultury lub centra kultury i sztuki.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie NCK zaprasza 8 lipca o godz. 11.00 na spotkanie informacyjne online. Link do spotkania będzie dostępny na stronie i FB NCK.. Szczegóły projektu na stronie >>> Konwersja cyfrowa domów kultury.

Redakcja: A. Niebojewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biblioteka, konkurs, cyfryzacja, Dom Kultury, Grant
Ruszył nabór na dofinansowanie domów kultury. Można zyskać do 200 tys. zł

Blisko 9 mln zł Narodowe Centrum Kultury przeznaczy na konwersję cyfrową domów kultury. Dziś (30 czerwca) ruszył nabór do konkursu grantowego. Do aplikowania w konkursie domy...

Zamknij
RadioOlsztynTV