Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Błażej Poboży o Akademii Policji w Szczytnie i budowie elektronicznej zapory na granicy z Rosją

fot. P. Getka

Liczę na polityczną jednomyślność w sprawie utworzenia Akademii Policji w Szczytnie – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, z którym rozmawiał Andrzej Piedziewicz.

W tym lub w przyszłym tygodniu rząd ma przyjąć projekt ustawy podnoszącej rangę Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Uczelnia stanie się akademią. Projekt przekształca także kilka innych uczelni podległych MSWiA.

Będą konieczne jeszcze prace w parlamencie. Ponieważ wydaje się, że projekt nie budzi większych kontrowersji nie spodziewam się problemów w parlamencie. Marzę, żeby dokonało się to jednogłośnie (…)

– zaznaczył wiceminister Błażej Poboży.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji liczy na to, że Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie pod szyldem Akademii Policji zacznie funkcjonować od nowego roku akademickiego.

W Radiu Olsztyn Błażej Poboży mówił także o zabezpieczeniu granicy z Rosją. Podkreślił, że w tej chwili nie widać prób nielegalnego przekraczania granicy z obwodem kaliningradzkim.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dodał, że niebawem ma ruszyć budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim. Decyzja o tej inwestycji została podjęta po sygnałach, że Rosja chce przywozić do Kaliningradu migrantów z Afryki i Azji. Pojawiły się obawy przed podobnymi sytuacjami, jakie było widać na granicy z Białorusią.

Wiceminister Błażej Poboży podkreślał jednak, że w przypadku Kaliningradu ewentualne zagrożenia mogą mieć nieco inny charakter.

Na tę chwilę nie obserwujemy zwiększonego zainteresowania tym kierunkiem migracji. Nie wyobrażam sobie, że Rosja dopuści do tego, żeby na jej terytorium napływała jakaś większa grupa, zwłaszcza nie do końca zidentyfikowanych migrantów. Jeśli nawet będą to migranci odpowiednio wyselekcjonowani i prowadzeni przez ich służby specjalne.

Budowa systemu elektronicznych zabezpieczeń na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim ma potrwać do jesieni.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, granica, szczytno, Obwód Kaliningradzki, edukacja, Rosja, WSPol, zapora, Akademia Policji
Wypadek na ulicy Bałtyckiej w Olsztynie. Jedna osoba została ranna

Z powodu wypadku zablokowana była ulica Bałtycka w Olsztynie - między Gutkowem a Likusami. Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką i jedna osoba została poszkodowana. Bałtycka...

Zamknij
RadioOlsztynTV