Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Biżuteria” ratująca życie seniorom. Na Warmii i Mazurach przybywa osób, które korzystają z nowego systemu teleopieki.

Przycisk życia. Fot. M.Zbrożek

Bransoletka lub wisiorek z czerwonym serduszkiem zapewniają giżyckim seniorom bezpieczeństwo. Dzięki nim, w razie złego samopoczucia, można szybko otrzymać pomoc. Tak działa system teleopieki. Na Warmii i Mazurach Giżycko jako pierwsze korzysta z takiej formy pomocy osobom starszym i chorym, które skończyły 60 lat.

– Po przyciśnięciu przycisku zgłasza się dyspozytor, który decyduje jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna – mówi Katarzyna Karolska z biura promocji i polityki społecznej giżyckiego ratusza. Do systemu zapisało się 30 osób, a u ponad 20 zainstalowano już urządzenia.

Z systemu korzysta już Teresa Borysewicz: – To jest opaska, która może mi uratować życie. W razie wypadku lub gdy będę się źle czuła, to mogę zadzwonić do dyspozytora.

W Giżycku mieszka 6300 osób po 60 roku życia. Usługa jest bezpłatna, żeby z niej skorzystać, należy zgłosić się do Urzędu Miasta w Giżycku.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

M. Zbrożek

Więcej w pomoc, senior, bransoletka, przycisk życia
To najbardziej okrutna wojna dzisiejszych czasów. Jak pomóc pogrążonej wojną Syrii? Posłuchaj debaty publicystycznej Polskiego Radia Olsztyn

Wojna w Syrii trwa już od 6 lat. Tydzień temu, w ataku z użyciem broni chemicznej, zginęło około stu osób, w tym wiele dzieci. Dwa dni...

Zamknij
RadioOlsztynTV