Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezrobocie w dobie pandemii koronawirusa. Jak wygląda sytuacja w kraju i regionie?

Na koniec pierwszego kwartału, na Warmii i Mazurach stopa bezrobocia wynosiła 9,4 procent, a w całym kraju 5,4 procent. Bez pracy było w województwie 48 tysięcy 221 osób, a 80 procent z nich, nie miało prawa do zasiłku.

Takie dane przedstawił Urząd Statystyczny w Olsztynie. Niemal połowa osób bez pracy zarejestrowanych w województwie, to tak zwani długotrwale bezrobotni, a jedna trzecia wszystkich bezrobotnych w regionie nie ma żadnych kwalifikacji zawodowych. Największe bezrobocie odnotowano w powiecie braniewskim – prawie 19 procent, czyli 2,5 tysiąca osób bez pracy. A dla porównania – w Olsztynie gdzie stopa bezrobocia jest najmniejsza w regionie i wynosi niecałe 3 procent, było aż 2 tysiące 700 bezrobotnych.

Z kolei w powiecie ełckim przy 11,5 procentowym bezrobociu, pracy nie miało 3 tysiące 600 osób. Podobnie jest w powiecie ostródzkim przy prawie 10 procentowej stopie bezrobocia. Kilkunastoprocentowe bezrobocie odnotowano także w powiatach: kętrzyńskim, bartoszyckim, węgorzewskim, elbląskim, działdowskim, lidzbarskim i piskim. Eksperci podkreślają, że dane z pierwszego kwartału, nie pokazują skali kryzysu z powodu epidemii.

GUS podał niedawno, że tylko przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia bezrobocie w kraju wzrosło o ponad 3 procent. A resort rodziny, pracy i polityki społecznej zaznaczył, że skalę bezrobocia w dobie pandemii, najwcześniej pokażą dane w maju.

Posłuchaj relacji Wojciecha Chromego

00:00 / 00:00

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w region, bezrobocie, GUS, dane, urząd statystyczny, stopa bezrobocia, wzrost
GUS: w 16 gminach zakończył się próbny spis powszechny

Główny Urząd Statystyczny zakończył dziś spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym 2020/21. Spis próbny prowadzony był w 16 wybranych gminach wszystkich 16 województw Polski. Mieli w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV