Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpieczniej w pobliżu Gietrzwałdu

Przy Warmińskiej Drodze Krajobrazowej między Gietrzwałdem a Worytami będzie bezpieczniej – powstanie tam ścieżka pieszo-rowerowa.

Dwukilometrowa klonowo-jesionowa aleja objęta jest szczególną ochroną. Zachowany jest tam charakterystyczny warmiński krajobraz.

Jak poinformował zastępca wójta Gietrzwałdu, Tadeusz Antoszewski, teraz wykupowane są tereny pod budowę trasy i jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt wykonawczy.

Gietrzwałd słynie z Sanktuarium Maryjnego. W 1877 roku. Matka Boska objawiła się tam dwóm dziewczynkom urodzonym w Worytach – Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Od wielu lat stale rozwija się tam ruch ruch pielgrzymkowy.

Warmińska Droga Krajobrazowa Gietrzwałd-Woryty ma status parku kulturowego, co oznacza, że chroniony jest tam krajobraz kulturowy wraz zabytkami miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

Niektóre domy w Worytach mają ponad 100 lat. Budowane były głównie z cegły wypalanej w pobliskich cegielniach. Charakterystycznym elementem krajobrazu są też przydrożne kapliczki. (PAP/kkan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, Woryty
Gietrzwałd stawia na komfort

Już niedługo okolice Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie zmienią się nie do poznania, a pielgrzymi i turyści będą mogli czuć się bardziej komfortowo. Każdego roku Gietrzwałd odwiedza...

Zamknij
RadioOlsztynTV