Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Bezpieczna majówka” pod okiem policji. Drogówka wyjątkowo skrupulatnie sprawdza trzeźwość kierowców

Policja ostrzega, że podczas majówki szczególnie zwraca uwagę na trzeźwość kierowców. Przez cały długi weekend trwa akcja policji „Bezpieczna majówka”.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka powiedział, że każdy kierowca już w przeddzień wyjazdu powinien stronić od alkoholu. Policja zachęca do sprawdzenia swojego stanu trzeźwości alkomatem. Tego typu urządzenia są dostępne na wielu stacjach benzynowych, można też je kupić i użyć przed wyruszeniem w drogę.
Kierowcy mogą sprawdzić swój stan trzeźwości również na pobliskim komisariacie. Mariusz Ciarka przypomina jednak, żeby w takich przypadkach przyjść do jednostki policji pieszo lub poprosić o podwiezienie trzeźwą osobę. Zdarzały się bowiem przypadki, kiedy na komisariat przyjeżdżał samochodem kierowca, a po sprawdzeniem alkomatem musiał pożegnać się z prawem jazdy.
Kierowca pod wpływem alkoholu ma ograniczoną percepcję i wolniej reaguje na zdarzenia na drodze, co może powodować wypadek. W niektórych przypadkach występuje tak zwane widzenie tunelowe, czyli kierowca dostrzega tylko wąski wycinek pola widzenia przed sobą, a nie dostrzega na przykład pieszych poruszających się skrajem jezdni.

(Mariusz Pieśniewski IAR/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, alkomat, drogówka
Bicie w majestacie prawa

W audycji Śliska Sprawa o tym, że policjantom w Polsce zdarza się stosować tortury wobec zatrzymanych i świadków. Stwierdza to Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV