Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Bezpieczeństwo przede wszystkim”. Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie drogowych inwestycji

Fot. Pixabay

Poprawa bezpieczeństwa pieszych, ograniczenie nadmiernej prędkości oraz edukacja dzieci – to główne cele konkursu organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Łączna pula pieniędzy na dofinansowanie projektów to ok. 100 mln zł.

Resort funduszy i polityki regionalnej zapowiedział, że nie będzie limitu maksymalnej wielkości wniosku, a wysokość dofinansowania z UE wyniesie do 85 proc. kosztów kwalifikowalnych. Nabór skierowany do samorządów ruszy na początku 2022 roku.

Musimy szczególnie pamiętać o pieszych, którzy są narażeni na poważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h, a w zderzeniu z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans. Dlatego postanowiliśmy przeznaczyć 100 mln zł na konkurs, który ma podnieść ich bezpieczeństwo na drogach. Liczymy, że połączenie działań edukacyjnych z doposażeniem lub budową nowych przejść dla pieszych przyczyni się do kompleksowej poprawy bezpieczeństwa

– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda.

Ok. 100 mln zł z funduszy unijnych zostanie zainwestowane m.in. w nowe przejścia dla pieszych, balustrady, progi zwalniające, wyświetlacze czasu i prędkości oraz miasteczka rowerowe.

Jak poinformował resort funduszy, konkurs „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej” ma dwa główne cele. Jednym z nich jest doposażenie przejść dla pieszych w miejscach o największej liczbie wypadków oraz w okolicy budynków publicznych, taki jak: szkoły, przychodnie zdrowia i dworce.

Drugie zadanie naboru to wprowadzenie w szkołach rozwiązań z zakresu edukacji komunikacyjnej, których głównym celem będzie nauka bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym bez konieczności opuszczania placówki.

Czas na realizację projektów samorządy będą miały do końca czerwca 2023 roku. Wnioski będzie przyjmowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Autor: PAP (Ł. Pawłowski)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, dofinansowanie
Nowy komputer lub dostęp do sieci. Dzieci z terenów popegeerowskich otrzymają pomoc

Dodatkowe wsparcie dla dzieci z terenów popegeerowskich. Dziś rusza nabór wniosków na dofinansowanie sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu. Nabór prowadzi rządowe Centrum Projektów Polska Cyfrowa....

Zamknij
RadioOlsztynTV