Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie zmiana instytucji rozdzielającej unijne pieniądze na ochronę środowiska na Warmii i Mazurach

26 października 2015 marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał umowę z prezesem WFOŚiGW Adamem Krzyśkowem. Fot. archiwum RO

Urząd Marszałkowski wypowiedział umowę Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w 2015 roku stał się instytucją, która miała dzielić pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020 na szeroko pojętą ochronę środowiska. Marszałek województwa zapewniał wtedy, że fundusz bardzo dobrze wykona to zadanie. Jednak teraz umowę wypowiedziano.

Jak mówi Marianna Hołubowska Stowarzyszenie Święta Warmia wysłało w tej sprawie list do marszałka.

Niepokoi nas to nagłe wypowiedzenie umowy i towarzysząca mu otoczka tajemnicy. Niepokoi nas też sam fakt przeniesienia centrum dzielenia unijnych środków.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin odpowiada, że przeniesienie zarządzania unijnymi pieniędzmi do urzędu marszałkowskiego poprawi skuteczność ich wydawania. Ale też przyznaje, że na tę decyzję miały wpływ zmiany w prawie, które spowodują, że nadzór nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska przejdzie z urzędów marszałkowskich do urzędów wojewódzkich.

Ma to związek, bo spodziewamy się zmian personalnych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. To są duże pieniądze, musimy przyspieszyć ich wydawanie i dlatego uznaliśmy, że lepiej zrobimy to własnymi siłami.

Wojewódzki Fundusz ma się zajmować unijnymi pieniędzmi do końca maja. Prezes WFOŚiGW Adam Krzyśków uspokaja beneficjentów.

Nie ma jakiegoś zagrożenia. Ogłoszone przez nas konkursy będą trwać, będą załatwiane do ostatniego dnia przez naszych pracowników.

Pojawiają się jednak obawy, co będzie po tym ostatnim dniu – mówi wiceprzewodniczący sejmiku województwa z ramienia PiS Patryk Kozłowski.

Obawiam się zamieszania i opóźnień. Podpisując umowę z Funduszem w 2015 roku, marszałek twierdził, że ta instytucja dobrze sobie poradzi, bo ma dobrą kadrę. Pytanie więc, co będzie po przeniesieniu tych kompetencji do Urzędu Marszałkowskiego? Czy tam jest odpowiednia kadra?

Radni PiS złożyli dziś (11 kwietnia) interpelację, w której proszą Urząd Marszałkowski o wyjaśnienia. Chcą między innymi chcą odpowiedzi na pytania, czy ta sytuacja nie spowoduje opóźnień oraz utraty pieniędzy z tzw. Pomocy Technicznej. Urząd Marszałkowski odpowiada, że już zaczął nabór nowych urzędników. Sprawa dotyczy sporych pieniędzy. Ta część regionalnego programu operacyjnego, którą miał zarządzać Wojewódzki i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, to ponad miliard złotych.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza


(APiedziewicz/BSChromy)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, Brzezin, euro, Urząd Marszałkowski, Krzyśków
155 tysięcy na Warmii i Mazurach korzysta z programu Rodzina 500 plus – podsumował w Olsztynie wiceminister rodziny Stanisław Szwed

3 miliony 800 tysięcy dzieci w całej Polsce i 155 tysięcy na Warmii i Mazurach korzysta z programu Rodzina 500 plus. W Olsztynie wiceminister pracy, rodziny...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV