Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie zaciskanie pasa. Rada miasta przyjęła budżet Olsztyna na 2020 rok

Fot. P. Getka

Dochody budżetu miasta opiewają na kwotę 1 miliard 369 milionów złotych. Wydatki będą na poziomie 1 miliarda 436 milionów złotych. Deficyt wyniesie 67 milionów 500 tysięcy złotych.

Deficyt zostanie sfinansowany przychodami ze sprzedaży papierów wartościowych wyemitowanych przez miasto Olsztyn. Władze miasta podkreślają, że budżet musi być oszczędny, bo jest to efekt zmian w prawie. Po pierwsze ze względu na obniżkę podstawowej stawki podatku PIT z 18 do 17 procent. Więcej pieniędzy pozostanie w kieszeniach mieszkańców, ale miasto ma stracić prawie 40 milionów złotych. Po drugie wzrastają koszty, które magistrat wydaje na oświatę. Chodzi przede wszystkim o pensje, które rosną w tempie prawie 10 procent z roku na rok, a żadna z pozycji dochodów w tym tempie już nie rośnie.

Przeciwko przyjęciu budżetu Olsztyna, w takim kształcie, głosowali radni PiS podkreślając, że to propozycja, która kolejny raz zadłuża miasto nie rozwiązując bieżących problemów.

Budżet Olsztyna przewiduje też inwestycje. Kontynuowane będą prace dotyczące projektowania i budowy drugiej linii tramwajowej. Ratusz liczy na to, że Komisja Europejska oceni tę inwestycję pozytywnie i da możliwość ubiegania się o dofinansowanie na poziomie 85 procent.

W Olsztynie zostaną zainstalowane nowe parkomaty, powstanie nowy żłobek przy ulicy Antonowicza, a ponad 760 tysięcy złotych będzie przeznaczone na wyeksponowanie fortyfikacji starego miasta. O prawie 4 miliony złotych zwiększony zostanie kapitał zakładowi Stomilu Olsztyn. Są też pieniądze na przebudowę ulicy Lubelskiej od skrzyżowania ze Stalową do obwodnicy.

Ograniczono natomiast wydatki dotyczące ochrony zabytków, zajęć pozalekcyjnych w szkołach, dofinansowanie nauki pływania czy niektórych wydarzeń kulturalnych. W budżecie nie ma też zarezerwowanych pieniędzy na modernizację hali Urania. Władze miasta zapewniają jednak, że jeśli w sprawie dofinansowania pozytywnie wypowie się Komisja Europejska, to pieniądze na ten cel na pewno się znajdą.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sesja, Olsztyn, budżet
Burzliwe dyskusje i szukanie oszczędności. Ełk uchwalił przyszłoroczny budżet miasta

Samorząd Ełku wyda 350 milionów złotych. Do kasy wpłynie 319 milionów złotych. Uchwalenie budżetu poprzedziły burzliwe dyskusje na komisjach. Szukając oszczędności do, przedłożonego w listopadzie, projektu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV