Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie szybciej i bezpieczniej. Linia kolejowa Gutkowo-Dobre Miasto zostanie odnowiona

Fot. plk-sa.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 221 na odcinku Gutkowo – Dobre Miasto. Wartość tej inwestycji oszacowano na ponad 120 milionów złotych.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego.

Inwestycja ma podnieść standard obsługi podróżnych na stacjach w Gutkowie i Dobrym Mieście oraz przystankach: Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Zmodernizowane perony będą wygodniejsze i wyższe, a każdy z nich zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo oraz wyposażony m.in. w wiaty, ławki i funkcjonalne oświetlenie.

Zostanie znacznie skrócony czas dojazdu do Olsztyna. Będzie to kolejny element budowy kolei aglomeracyjnej

– zapowiedział prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Na tej linii planowana jest kompleksowa wymiana ponad 20 kilometrów torów oraz rozjazdów odpowiadających za sprawny przejazd pociągów. Zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości, wynoszące obecnie nawet do 30 km/h. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 100 km/h, co skróci czas podróży pomiędzy Olsztynem a Braniewem. Poprawią się również warunki do przewozu ładunków; składy towarowe pojadą 70 km/h, a pociągi będą mogły być dłuższe i cięższe.Poprawę bezpieczeństwa i sprawny przejazd pociągów ma zapewnić też budowa nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji w Gutkowie, a także przebudowa dziewięciu przejazdów kolejowo-drogowych. Rewitalizacja obejmie w sumie 55 obiektów inżynieryjnych – m.in. mosty, przepusty i wiadukty kolejowe.

Realizacja projektu przewidziana jest w formule „Projektuj i Buduj”. Podpisanie umów planowane jest w czwartym kwartale 2019 r., a zakończenie robót – pod koniec 2021 r.

PKP PLK przypomniały, że prace na odcinku z Gutkowa do Dobrego Miasta będą kontynuacją zaplanowanej w tym roku modernizacji trasy z Olsztyna Głównego do Gutkowa. W drugiej połowie roku PLK rozpoczną tam wymianę torów, powstaną nowe przystanki – Olsztyn Redykajny i Olsztyn Likusy. Dobudowany zostanie drugi peron Olsztyn Śródmieście.

Koszt inwestycji to ponad 120 milionów złotych.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inwestycja, Ireneusz Merchel, PKP Polskie Linie Kolejowe, mosty, przepusty
Wstrzymano plany budowy kładki nad Jeziorem Ełckim

Z powodu zbyt wysokich cen ofert unieważniono przetarg na budowę 220-metrowej kładki pieszo-rowerowej, która miała połączyć brzegi Jeziora Ełckiego. Realizacja tej inwestycji zostanie wstrzymana - zapowiedziały...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV