Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie druga tura wyborów burmistrza Olecka. 4 czerwca o fotel włodarza miasta powalczą: Wacław Olszewski i Marcin Czekay

Żaden z czterech kandydatów nie zdobył w niedzielę (21 maja) ponad połowy głosów w przedterminowych wyborach burmistrza mazurskiego Olecka – wynika z protokołu głosowania. W drugiej turze zmierzą się Wacław Olszewski i Marcin Czekay, którzy otrzymali najwyższe poparcie.

Wyniki głosowania przekazał dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Piotr Sarnacki. Jak poinformował, żaden z kandydatów nie otrzymał ponad połowy ważnie oddanych głosów. Dlatego za dwa tygodnie, 4 czerwca odbędzie się druga tura. Wezmą w niej udział dwaj kandydaci z największą ilością głosów.

W pierwszej turze najwyższe poparcie otrzymali: Wacław Olszewski, na którego zagłosowało 3053 osoby (45,40 proc.) i Marcin Czekay, który uzyskał 1435 głosów (21,34 proc.). Obaj startowali z własnych komitetów wyborczych, nie należą do partii politycznych.

Pozostali kandydaci otrzymali: Grzegorz Kłoczko (KWW Dobro Wspólne) – 1336 głosów (19,86 proc.), Krzysztof Marek Kosewski (KWW Krzysztof Marek Kosewski) – 901 głosów (13,40 proc.).

59-letni Wacław Olszewski był burmistrzem Olecka w latach 1998-2017. W związku z prawomocnym wygaszeniem jego mandatu w mieście zostały ogłoszone przedterminowe wybory. Olszewski stracił stanowisko z powodu naruszenia ustawy antykorupcyjne. Były burmistrz od kwietnia 2010 roku do stycznia 2016 roku pełnił jednocześnie funkcje burmistrza i prezesa zarządu koła łowieckiego „Sarna”, które prowadziło działalność gospodarczą.

Marcin Czekay ma 40 lat. Nie pełnił wcześniej funkcji w samorządzie lokalnym. Jest przedsiębiorcą i organizatorem imprez kulturalnych. Z wykształcenia jest pedagogiem. Pochodzi z Olecka, mieszka w Suwałkach.

W niedzielnych wyborach uprawnionych do głosowania było ponad 17 095 osób. Oddano 6725 ważnych i 79 nieważnych głosów. Frekwencja wyniosła 39,78 proc.

(PAP/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, burmistrz
W niedzielę wybory burmistrza Olecka. O fotel walczyć będzie czterech kandydatów

Mieszkańcy mazurskiego Olecka będą wybierali w niedzielę burmistrza w przedterminowych wyborach. O stanowisko walczy czterech kandydatów. Wybory ogłoszono po wygaśnięciu mandatu poprzedniego włodarza miasta, który złamał...

Zamknij
RadioOlsztynTV