Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będą zmiany na mapie regionu


Od nowego roku na mapie Polski i naszego regionu pojawią się nowe miejscowości. W sumie w kraju będzie ponad tysiąc zmian nazw miejscowości i przekształceń.

Najczęściej ze  wsi zostanie wyodrębniona oddzielna jednostka administracyjna. Np. Binduga (która jest teraz częścią wsi Ruś koło Stawigudy) stanie się samodzielną wsią o nazwie Binduga. Takich zmian w naszym województwie będzie kilkadziesiąt. Jak wyjaśnił Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, zmiany są wprowadzane na wniosek gmin, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami.

W województwie warmińsko-mazurskim zmiany zostaną wprowadzone m.in. w powiatach bartoszyckim, elbląskim, ełckim, gołdapskim, iławskim, mrągowskim, i szczycieńskim. Nowe nazewnictwo wymaga m.in. dostosowania dokumentów, systemów adresowych i map. W planie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w całej Polsce jest ponad tysiąc takich zmian, które mają wejść w życie od 1 stycznia.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

Więcej w miejscowość, miejscowości
Z mapy jednej z mazurskich gmin ma zniknąć kilkanaście miejscowości

Kilkanaście miejscowości ma zniknąć z mapy gminy Gołdap. Samorząd rozpoczął już odpowiednią procedurę. Niegocin, Zaścianek, Zielonka to miejscowości, dla których nie prowadzi się numeracji porządkowych i...

Zamknij
RadioOlsztynTV