Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będą pieniądze na renowacje zabytków sakralnych. Unia Europejska dała 31 milionów

Umowy podpisali marszałek Gustaw Marek Brzezin, arcybiskup warmiński Józef Górzyński, biskup ełcki Jerzy Mazur i biskup toruński Andrzej Suski, fot. M.Lewiński

 

Sześć parafii otrzyma środki na zabytki sakralne. We Fromborku powstanie Wozownia Sztuk, a w Olsztynie odkryte zostaną krypty.

Frombork jeszcze nie zdążył nacieszyć się z pieniędzmi z ministerialnego programu Infrastruktura i Środowisko na konserwację katedry i otoczenia, a już dostał kolejne pieniądze. Tym razem prawie 6 milionów złotych.

Ks. prałat Jacek Wojtkowski, proboszcz katedry fromborskiej przewiduje remont zabudowań pałacowych oraz wozowni.

Cały projekt jest tak pomyślany, by służył szerokiemu odbiorcy. Wozownia Sztuk będzie miejscem, w którym szkoły artystyczne, liceum plastyczne, z którym podpisaliśmy list intencyjny, Wydział Sztuki UWM będą mogły organizować  imprezy malarskie, plenery artystyczne

– mówił.

Ksiądz kanonik Zbigniew Markowski z Nowego Miasta Lubawskiego podkreśla, że jego projekt dotyczy trzech parafii: w Nowym Mieście Lubawskim, Lubawie i Głotowie.

Postanowiliśmy przygotować nasze sanktuaria do zwiedzania, dla szerszego spektrum kulturalno-turystycznego

– mówił.

Natomiast w olsztyńskiej bazylice pod wezwaniem świętego Jakuba odkryte zostaną krypty. Ich obecność potwierdziły badania archeologiczne przeprowadzone kilkanaście lat temu. Wiadomo, że w XIX wieku na skutek rozporządzenia pruskiego konserwatora zabytków krypty w całej prowincji zostały zasypane.

 

Pieniądze otrzymali też franciszkanie z Barczewa. Zakonnicy podejmą się renowacji zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętego Andrzeja. Kościół św. Jana ewangelisty w Bartoszycach będzie miał odnowioną elewację, a parafia w Pasymiu doczeka się konserwacji dachu.

Arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmińskich podkreślał, że unijne środki to duży zastrzyk finansowy, jednak pieniędzy wciąż jest za mało na renowację wszystkich najważniejszych zabytków.

Autor: Marek Lewiński
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uwaga, parafie
Na trasie krajowej nr 16 zderzyło się 6 aut

Karambol na trasie krajowej nr 16 - najważniejszej arterii Warmii i Mazur. W pobliżu Ełku, w kierunku na Augustów, zderzyło się 6 osobowych aut. Wstępnie wiadomo,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV