Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bartłomiej Skrago: zabytek z Barczewa ma szansę na prestiżowe wyróżnienie

Bartłomiej Skrago z z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. Fot. A. Podbielska

W tym tygodniu odchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tej okazji dziś (19 kwietnia) w Bydgoszczy odbędzie się uroczysta gala ogólnopolskiego konkursu „Zabytek zadbany”. Zgłoszono 6 obiektów z Warmii i Mazur, a do finału zakwalifikował się jeden z nich – dawny kościół ewangelicki w Barczewie, a obecnie odrestaurowany Salon Kultury Europejskiej. Gościem Mai Kwiatkowskiej i Michała Poryckiego w Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn był Bartłomiej Skrago z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

– Mimo, że zgłoszone przez nas obiekty nie dostały się do finału, zasługują na szczególną uwagę. Mowa o dwóch olsztyńskich kamienicach: przy ulicach Okrzei i Kętrzyńskiego. Wspólnoty zainicjowały tam gruntowną konserwację klatek schodowych. Niewiele jest podobnych inicjatyw – podkreśla Bartłomiej Skrago.

Posłuchaj całej rozmowy Mai Kwiatkowskiej i Michała Poryckiego z Bartłomiejem Skrago

00:00 / 00:00

W dawnym Kościele Ewangelickim w Barczewie otwarto Skarbiec Kultury Europejskiej. Fot. D. Grzymska

Uroczyste otwarcie trzech zrewitalizowanych budynków w Barczewie odbyło się 21 sierpnia 2015 roku. To poddasze ratusza z wieżą widokową, salon muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego i Salon Kultury Europejskiej, który zawalczy dziś (19 kwietnia) o prestiżowy tytuł „Zabytek zadbany”. Rewitalizacja kosztowała ponad 3 miliony złotych.

Burmistrz Barczewa, Lech Nitkowski podczas otwarcia zapewniał, że będzie to nowe miejsce spotkań kulturalnych.

00:00 / 00:00

 

 

(K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, Bliższe spotkania, Bartłomiej Skrago, zabytek zadbany
Adam Pietrzak: w tym roku w regionie posadzimy 22 miliony drzew. W całej Polsce będzie ich pół miliarda

Na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Olsztynie ruszyło wielkie sadzenie drzew. Leśnicy przygotowali kilka milionów sadzonek. O wiosennej akcji mówił Adam Pietrzak, rzecznik RDLP...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV