Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Barokowy zabytek odzyskuje dawny blask. Trwa remont pałacu w Smolajnach

Fot. TVP Olsztyn

Pałac biskupi w Smolajnach odzyskuje dawny wygląd. Na remont jednego z najpiękniejszych barokowych zabytków na Warmii i Mazurach Powiat Olsztyński przekazał kolejne pieniądze – 80 tysięcy złotych.

Projekt prac zakłada m.in. oczyszczenie i wzmocnienie ścian piwnicznych i fundamentowych, drenaż wraz z izolacją, odgrzybienie stropu, naprawę gzymsów i wykończenie kominów, pokrycie dachu i modernizację instalacji odgromowej. Dzięki staraniom zawiązanej trzy lata temu, grupy intencyjnej, w skład której weszli starosta olsztyński, arcybiskup metropolita warmiński, wojewoda warmińsko-mazurski, marszałek regionu i burmistrz Dobrego Miasta, udało się uzyskać dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 370 tys. złotych.

W sumie zgromadzono 470 tys. złotych, co pozwoliło rozpocząć remont dachu. Teraz przyszedł czas na zabezpieczenie fundamentów. Tegoroczny budżet na rewitalizację pałacu wyniósł, dzięki kolejnej dotacji ministerialnej i innym środkom 690 tys. złotych.

Zespół pałacowy w Smolajnach jest obecnie własnością Archidiecezji Warmińskiej, chociaż użytkuje go powiat olsztyński. Do 2014 roku w pałacu znajdował się Zespół Szkół Rolniczych, ale ze względu na pogarszający się stan budynku szkołę przeniesiono do Dobrego Miasta. Za czasów swojej świetności był ulubionym miejscem wypoczynku i pracy ostatniego biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego.

 

Redakcja: A. Dybcio za K. Kantor/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont
Utrudnienia w Olsztynie. Rozpoczął się remont minironda na skrzyżowaniu alei Sybiraków i ul. Rataja

W piątek o 17.00  rozpoczął się remontu minironda na skrzyżowaniu alei Sybiraków i ulicy Rataja w Olsztynie. To jest skrzyżowanie przy flumarku. Wyspa tego minironda, która...

Zamknij
RadioOlsztynTV