Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Babylon Berlin

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Babylon Berlin to niemiecki serial kryminalny, rozgrywający się w Niemczech, w Berlinie w międzywojniu, na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

Nie jestem wielkim miłośnikiem niemieckiej kinematografii, widziałem może dwa niemieckie seriale, parę fabuł, znam dwie, trzy niemieckie aktorki, paru niemieckich-austriackich aktorów, wiem kim są Daniel Bruhl i Til Schwaiger i to chyba wszystko, jeśli chodzi o dzisiejszą niemiecką kinematografię. Nie szukam specjalnie niemieckich filmów, bo zazwyczaj nie wiem, co oglądać. Ale gdy ktoś coś powie, podpowie, słuchaj jest świetny niemiecki film, serial to zazwyczaj posłucham. Tym razem to po prostu żona mi szepnęła do ucha. Zobacz „Babylon Berlin” widziałam już parę odcinków, jest świetnie, spodoba ci się, lubisz kryminały, szukasz czegoś nowego, nie amerykańskiego, spróbuj. I spróbowałem, jest ekstra, to nie rumuński czy chorwacki serial kryminalny, który pociąga egzotyką i nowością, to solidne europejskie kino telewizyjne na wyjątkowym poziomie, bez najmniejszych braków, bez wad, wciągające na maxa, dostępne są już dwa długaśne sezony ale to nic, ogląda się z zapartym tchem. Proszę Państwa, serial opisuje niezwykłe czasy, niezwykłe miasto, zagrała świetna muzyka, po części odpowiedzialny jest w tym przypadku Bryan Ferry, zagrał i zaśpiewał w serialu, a sama historia jest wyjątkowo pasjonująca. Aktorzy nowi, u nas nieograni, aktorki utalentowane o ciekawej urodzie, znakomite tempo, czego chcieć więcej. Niewiele.

Proszę Państwa otrzymaliśmy produkt wyjątkowy, po pierwsze jest to produkcja z Niemiec i to nie o Schwarzwaldzie czyli ziemia nieznana, po drugie jest to rasowy, miejscami okrutny, polityczny serial opowiadający nie tylko o morderstwach, sowieckiej agenturze w Niemczech, ale i o historii naszych sąsiadów. Mamy tu rozliczenie z klęską I Wojny Światowej, szukanie winnych i obarczanie odpowiedzialnością za przegraną. Serial pokazuje szeroką panoramę Berlina lat 20 i 30tych, nędzę ludności, bogactwo kapitalistów i burżuazji, rozpacz, rozpustę, zmagania polityczne, nadchodzącą brunatną falę i tu mamy – my widzowie świadomość, jaki los może spotkać w przyszłości bohaterów filmu: Żydów, homoseksualistów, liberałów. „Babylon Berlin” jest kryminałem z ambicjami, podobnie jak „Kabaret: Boba Fossa, który nominalnie był tylko musicalem, ale proszę przypomnieć sobie diabelski uśmiech Wodzireja (Joel Grey) ten szatański uśmiech zapowiadał nadejście piekła na ziemi. Oglądając „Babylon Berlin” cały czas nie mogłem przestać myśleć, co dalej, jak mogły potoczyć się losy niezwykle wyrazistych bohaterów, pewnie przekonamy się za jakiś czas, bo podobno w Niemczech myślą już o kolejnych epizodach. I tak sobie pomyślałem, czasem warto sięgać tam gdzie się zazwyczaj nie sięga.

Kinoman

ZOBACZ TAKŻE

  • Babylon BerlinBabylon Berlin Nie zawsze mam po drodze z niemieckim kinem, ale ostatnio coś się zmienia. Pojawiają […]
  • The Beatles: Get BackThe Beatles: Get Back Proszę Państwa, bywają takie dni kiedy los uśmiecha się do nas szeroko, ostatnio […]
  • GodlessGodless Na serial "Godless"trafiłem właściwie przypadkowo, w któreś sobotnie popołudnie […]
  • GierekGierek Proszę Państwa, jak ja nie lubię tego filmu i jak mi się nie podobał. Przypomnę, że […]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ukrywał się przed prokuraturą. Zatrzymała go policyjna grupa speed

Policjanci z iławskiej grupy Speed zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez prokuraturę okręgową w Olsztynie. Okazało się, że mężczyzna miał także zakaz prowadzenia samochodu. Do zatrzymania doszło na...

Zamknij
RadioOlsztynTV