Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Artysta pielęgnujący pamięć o Żołnierzach Niezłomnych z medalem „Gloria Artis”

Fot. T. Owczarek

Sobotnie uroczystości, związane z nadaniem nowego patrona braniewskiemu 43. Batalionowi Lekkiej Piechoty, były kontynuowane w Braniewskim Centrum Kultury. Podczas gali medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” został odznaczony Norbert Smoliński.

Za odznaczenie bardzo dziękuję, nie jestem ich fanem. Natomiast tak wielkie odznaczenie jest wyróżnieniem dla artysty, przez jakiekolwiek „a” by nim nie był. Jest to dla mnie największe wyróżnienie, jakie w życiu otrzymałem. „Gloria Artis” jest pięknym medalem, podsumowującym ostatnie lata mojej pracy

– powiedział Norbert Smoliński.

00:00 / 00:00

Fot. T. Owczarek

Muzyk pochodzi z Warszawy. Od wielu lat śpiewa o miłości do Ojczyzny i pielęgnuje pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Artysta swoją działalność traktuje jako misję, którą wyznacza hasło „Bóg Honor Ojczyzna”.

W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego medal wręczył Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

Miałem wyjątkowy zaszczyt odznaczyć Norberta Smolińskiego, artystę, który w ramach swojej działalności pielęgnuje tradycje patriotyczne. Przypomina nam o tym, co było przed rokiem 89. i dlaczego powinniśmy pielęgnować kulturę antykomunistyczną, a także naszych bohaterów, którymi byli żołnierze wyklęci

– powiedział wiceminister Andrzej Śliwka.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, że nagroda „Gloria Artis” przyznawane jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej i kulturalnej.

W BCK zaprezentowano ryngraf, który był używany przez 5. Brygadę Wileńską Armii Krajowej. To będzie element pomnika Kresowych Żołnierzy Niezłomnych, jaki zostanie wybudowany w Braniewie.

Fot. T. Owczarek

Podczas gali wręczono nagrody w konkursie plastycznym związanym z patronem terytorialsów z regionu. Całość zakończył koncert patriotyczny Dziecięcej Ferajny z zespołem Soul Sanok i Norbertem Smolińskim.

Fot. T. Owczarek

Fot. T. Owczarek

Fot. T. Owczarek

Autor: T. Owczarek
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gala, Żołnierze Niezłomni, Braniewskie Centrum Kultury, medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Coraz bliżej rozdania Oscarów. Gala już w ten weekend

"Wszystko wszędzie naraz" Daniela Kwana i Daniela Scheinerta, "Duchy Inisherin" Martina McDonagha, "Fabelmanowie" Stevena Spielberga i "IO" Jerzego Skolimowskiego – m.in. te tytuły ubiegają się o...

Zamknij
RadioOlsztynTV