Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ARiMR zapowiada dodatkowe fundusze w walce z wirusem ASF

Fot. Kinga Grabowska

Będą dodatkowe pieniądze na walkę z ASF u trzody chlewnej na Warmii i Mazurach. Od 5 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na dopłaty z programu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.

Będzie można pozyskać pieniądze na bioasekurację. Marcin Kazimierczuk zastępca dyrektora agencji w Olsztynie tłumaczył, że ze wsparcia będą mogli skorzystać gospodarze, którzy prowadzą hodowlę powyżej 50 sztuk. Będzie można składać wnioski do maksymalnie 100 tysięcy złotych i uzyskać 80 % wsparcia. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup niecek dezynfekcyjnych i ogrodzeń, które pozwolą uniknąć dostaniu się dzikiej zwierzyny do stada.

00:00 / 00:00

Od ponad miesiąca na Warmii i Mazurach na szczęście nie stwierdzono nowych przypadków wirusa ASF w gospodarstwach, inaczej jest natomiast w przypadku dzików. Wojewódzki lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz mówi o 240 przypadkach od początku roku i dodaje, że zagrożenie cały czas jest duże, dlatego gospodarze powinni skorzystać ze wsparcia ARMIRu.

00:00 / 00:00

Wcześniejszy nabór wniosków dotyczący bioasekuracji już się zakończył. Teraz środki są wypłacane. Gospodarzom przekazano już 800 tysięcy złotych.

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w fundusze, rolnictwo, wsparcie, ASF, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Marcin Kazimierczuk
Rolnicy szacują tegoroczne straty, eksperci podkreślają: susza wcale nie minęła

To bardzo trudny rok w polskim rolnictwie. Późne zasiewy, susza, przedłużający się okres wegetacji - plony zbóż są słabe, a rolnicy wnioskują o pomoc rządową i...

Zamknij
RadioOlsztynTV