Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeolodzy badają, jakie tajemnice kryje ełcki zamek

Archeolodzy zbadają, jakie tajemnice kryje ełcki zamek
Fot. Małgorzata Zbrożek

Archeolodzy zbadają, jakie tajemnice kryje ełcki zamek. To kolejna tura badań pokrzyżackiej budowli na Jeziorze Ełckim. Podczas ostatnich wykopów niedaleko więzienia znaleziono dwie piwnice. Ełcki zamek został wzniesiony na wyspie w XIV wieku.

Pod jedną z piwnic jest gruzowisko dużych głazów, które przypomina fundament jakiegoś dużego budynku. Może trafiliśmy wreszcie na zabudowę przedzamcza. Mam nadzieję, że na to pytanie uda się odpowiedzieć jeszcze w tym tygodniu.

– mówi archeolog Radosław Herman.

Może jest to zabudowa przedzamcza ełckiego zamku. Na to pytanie odpowiedź będzie znana być może jeszcze w tym tygodniu. Prace trwają również przed wejściem do zamku, gdzie natrafiono na ślady dużego pożaru.
Archeolodzy chcą sprawdzić, czy spalone cegły pochodzą z zamku zbudowanego przez Ulricha von Jungingena czy może to fragmenty jeszcze starszej budowli wzniesionej przez Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda.
Badania potrwają dwa tygodnie.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Autor: M.Zbrożek
Redakcja: P.Świniarski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełk, zamek, archeologia
W gminie Ełk utonęła 52-letnia kobieta

Tragedia w gminie Ełk. Ze stawu w Krokociach strażacy wyłowili ciało 52-letniej kobiety. Według ratowników, nie było szans na jej reanimację. Policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają...

Zamknij
RadioOlsztynTV