Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Aplikacja pomoże chronić polskie granice. Znamy wyniki konkursu MinFinTech

Fot. gov.pl

Ministerstwo Finansów rozstrzygnęło konkurs MinFinTech na aplikację służącą ochronie polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG. Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w sprawie udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów Marian Banaś podkreślił, że inicjatywa ma bardzo duże znaczenie dla resortu finansów. Poinformował, że przedstawione przez zwycięzców konkursu rozwiązania pomogą usprawnić funkcjonowanie działań fiskusa w sferze rozpoznawania towarów i obiektów, które nie powinny przekraczać polskiej granicy.

Chodzi o skrócenie czasu i zwiększenie szybkości działania naszych funkcjonariuszy

– zaznaczył wiceminister.

Banaś ocenił, że uczestnicy konkursów MinFinTech, organizowanych przez resort finansów, mają olbrzymi potencjał oraz a także wkład w zabezpieczenie bezpieczeństwa finansowego i towarowego państwa.

Nie musimy korzystać z zagranicznych firm i umysłów, bowiem nasi koledzy, synowie i córki wygrywają te konkursy w międzynarodowych bojach

– mówił Marian Banaś.

Celem konkursu było stworzenie aplikacji, która szybko i automatycznie identyfikuje przedmioty i zbiory przedmiotów w zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Umożliwi to odróżnienie przedmiotów codziennego użytku od tych, które stwarzają zagrożenie lub ich przewóz przez granicę jest całkowicie zabroniony.

Uczestnicy konkursu analizowali obrazy z najbardziej precyzyjnych maszyn na świecie i korzystali z bezcennego doświadczenia osób, które codziennie badają setki przesyłek. Jedną z metod ochrony przed napływem niepożądanych towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek. System powstawał więc z myślą o pracownikach i funkcjonariuszach Służby Celno-Skarbowej, analizujących na co dzień zdjęcia RTG, pozyskiwane w ramach kontroli granic Polski.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła firma Tensorflight Poland, która otrzymała czek na 25 tysięcy złotych. Drugie miejsce zajęła spółka Promity (15 tysięcy złotych), trzecie – LogicAI i Paweł Sienkowski, (10 tysięcy złotych), czwarte – Neuralbit Technologies (7 tysięcy złotych), piąte – Alphamoon (3 tysiące złotych).

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, potwierdzeniem zwycięstwa Tensorflight Poland był test aplikacji, na którym prawie bezbłędnie oznaczyła wszystkie klasy przedmiotów. W drugim etapie konkursu rozwiązanie przedstawione przez zwycięski zespół uzyskało wysoki współczynnik poprawnego oznaczenia papierosów i stosunkowo niski współczynnik błędnych alarmów.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konkurs, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Marian Banaś, kontrole graniczne, RTG
O parkach krajobrazowych wiedzą wszystko. Uczniowie z Grabowa Wałdyk pojadą na ogólnopolski finał konkursu przyrodniczego

Ogólnopolski finał konkursu "Poznajemy parki krajobrazowe Polski" odbędzie się 4 czerwca w Mazowieckim Zespole Parków Krajobrazowych. Warmię i Mazury będzie reprezentować drużyna ze szkoły podstawowej w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV