Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Anna Zalewska: moim oczkiem w głowie jest szkolnictwo zawodowe, pod które już wylaliśmy fundamenty

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera nauczycieli polonijnych, choćby przez zmiany w przepisach Karty Nauczyciela, gdzie dostrzeżono możliwość awansu bez względu na liczbę przepracowanych godzin – mówiła w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn minister edukacji Anna Zalewska.

Zdaniem minister edukacji nauczyciele polonijni są wyjątkowi, bo oprócz nauczania języka polskiego i przekazywania wiedzy o polskiej historii i kulturze, pomagają Polonii w innych życiowych kwestiach. Anna Zalewska zaznaczyła, że przez ostatni rok wiele się zmieniło.

Sporo się zmieniło, począwszy od symbolicznych kwestii jak podręczniki czy pakiet edukacyjny, w którym znalazła się flaga i godło, po książki do historii, gry edukacyjne oraz projekty i konkursy. Są też spore pieniądze na doskonalenie zawodowe nauczycieli, organizację życia, środki komunikacji i kolonie. Razem z kancelarią prezydenta udało nam się opracować przepisy o ulgach komunikacyjnych dla dzieci uczących się w szkołach polonijnych. Polski rząd dumny jest z ustawy repatriacyjnej i mówi: Polacy wracajcie do Polski, dostaniecie pieniądze na zagospodarowanie, my o was zadbamy.

Szefowa resortu edukacji jest przekonana, że nauczyciele polonijni czują, że są ważni i potrzebni. Anna Zalewska podkreśliła, że polski rząd nie tylko dba o ich wykształcenie, ale stwarza im też możliwość realizowania awansu zawodowego. Przez zmiany w przepisach Karty Nauczyciela, gdzie dostrzeżono możliwość awansu bez względu na liczbę przepracowanych godzin. – Gdy nauczyciel będzie chciał wrócić do Polski po latach, nie będzie zaczynał swojej pracy w Polsce od statusu nauczyciela stażysty, ale otrzyma status nauczyciela dyplomowanego, z wyższym uposażeniem – wyjaśniła minister.

Sporo jest jeszcze przed nami – mówiła w Polskim Radiu Olsztyn Anna Zalewska.

Musimy bardziej osadzić w prawie szkoły działające przy konsulatach. W niektórych krajach nie maja one prawa do tego, żeby założyć swoje konto. Nikt nie chce tez nosić nazwy „szkoła przykonsularna”. Mówimy o polskiej szkole, dlatego trzeba zmienić określone przepisy.

Budowanie tożsamości narodowej, kulturowej i historycznej to jedno z głównych zadań nauczycieli polonijnych. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska oceniła, że nauczyciele polonijni to wyjątkowi ludzie, którzy oprócz nauczania języka polskiego i przekazywania wiedzy o polskiej historii i kulturze, pomagają także Polonii w innych podstawowych życiowych kwestiach.

Jest kilka projektów realizowanych jest z Instytutem Pamięci Narodowej, który też jest do dyspozycji. Trzy busy jada właśnie z książkami na Litwę. IPN razem z nami będzie wydawał, a potem upowszechniał książki specjalnie dla Polonii, podkreślające elementy tożsamościowe i kulturowe.

W Polskim Radiu Olsztyn minister edukacji mówiła także o reformie edukacji.

1 września rozpoczynamy dobrze przygotowany rok szkolny. Reforma się już stała (…) Do zmiany systemu przygotowywaliśmy się ponad rok. Były debaty, konsultacje, protokoły (…) 2017 rok to pierwszy organizacyjny zakończony etap reformy. 42 miliardy złotych są tak policzone, że widzą szkołę branżową – 7 klasę, doradztwo zawodowe i nowe przedmioty. Oprócz tego w budżecie są pieniądze na nowe podręczniki – to jest 129 milionów (…) Do końca marca przekształcone zostały wszystkie gimnazja (…) Kończą się szkolenia nauczycieli z podstaw programowych (…) Zadeklarowaliśmy podwyżki od 2018 roku. Jest 1,5 miliarda złotych na 6-latka, który uczy się w przedszkolu. Po raz pierwszy rodzice nie płacą za 6-latka, który uczy się w przedszkolu. Cały system został zmieniony.

Minister Zalewska zapewniła w Porannych Pytaniach, że w województwie warmińsko-mazurskim nauczyciele nie stracą pracy.

Mamy 17 tysięcy ofert pracy dla nauczycieli na Warmii i Mazurach. Zadbaliśmy o nauczycieli. Byliśmy przy wdrażaniu reformy (…) jesteśmy z nauczycielami, rodzicami i dziećmi.

Szefowa resortu edukacji mówiła także o szkolnictwie zawodowym, które jest jednym z jej priorytetów i swoistym oczkiem w głowie.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Anną Zalewską

00:00 / 00:00

(BSChromy)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w minister, edukacja
Jarosław Gowin: zależy mi na zwiększeniu autonomii uczelni wyższych i stworzeniu nowych typów uniwersytetów

O reformie szkolnictwa wyższego mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Resort nauki szykuje dużą reformę szkolnictwa wyższego....

Zamknij
RadioOlsztynTV