Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Anna Wasilewska: Na zniesieniu zakazu handlu w niedzielę skorzystaliby przedsiębiorcy i pracownicy

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę i zapewnienie wszystkim ustawowo wolnych dwóch niedzieli w miesiącu – to jedna z wyborczych propozycji Koalicji Obywatelskiej, o której w Porannych pytaniach Radia Olsztyn mówiła posłanka Anna Wasilewska.

W ocenie Anny Wasilewskiej skorzystaliby na tym zarówno przedsiębiorcy jak i pracownicy:

Kto będzie miał iść robić te zakupy, to i tak pójdzie. Ale przecież są instytucje, które nie tylko opierają się na handlu. I też nie można tak dzielić, że jedni pracują, drudzy nie pracują. Dlatego taki obowiązek będzie spoczywał, taki jest plan Koalicji Obywatelskiej i to jest oczywiście zapisane w programie.

W Polsce zakaz handlu w wybrane niedziele funkcjonuje od dwóch lat. Ustawa była inicjatywą obywatelską komitetu, w skład którego wchodziła m.in. Solidarność. Od zakazu handlu w niedziele przewidziano ponad 30 wyjątków.

Koalicja Obywatelska idzie do jesiennych wyborów m.in. z hasłem „chcemy, aby praca się opłacała”. Politycy zapowiadają finansową premię dla pracujących:

To kwota 500 złotych „na rękę”, ale do momentu, gdy pracownik uzyska 4800 brutto. Czyli ta kwota by się zmniejszała. Zaczynamy od tej niższej płacy – wtedy jest 500 złotych, a potem systematycznie coraz więcej. Ponadto są takie założenia, żeby był niższy PIT i ZUS i wtedy automatycznie od tej najniższej płacy jest znowu więcej 600 złotych.

Anna Wasilewska, która była gościem Porannych pytań, startuje w wyborach do Sejmu z drugiego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej tak zwanego okręgu „olsztyńskiego”, który obejmuje centralną i wschodnią część województwa. Jedynką „koalicji” jest Janusz Cichoń.
Liderem listy PiS jest natomiast Wojciech Maksymowicz, „jedynką” Konfederacji – Piotr Lisiecki, PSL-u – Urszula Pasławska, Skutecznych Piotra Liroya – Stanisław Abramski, a Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Marcin Kulasek.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Anną Wasilewską

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, Anna Wasilewska
O kandydatce Koalicji Obywatelskiej na premiera i inwestycjach drogowych na Warmii i Mazurach. Oglądaj audycję Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Dziś gośćmi Wojciecha Chromego byli: Anna Wasilewska - Platforma Obywatelska Dariusz Rudnik - Prawo...

Zamknij