Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Aleksander Szczygło w „Panteonie Bohaterów” w Sanktuarium Narodowym

Odsłonięcie popiersia Aleksandra Szczygły. Panteon Bohaterów w Ossowie. Fot. MON

W Ossowie (woj. lubelskie) odbyły się uroczystości ku czci śp. Aleksandra Szczygły, posła z Warmii i Mazur, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku. W „Panteonie Bohaterów” stanęło popiersie byłego ministra obrony narodowej.

„Panteon Bohaterów” w Ossowie istnieje od pięciu lat i wciąż jest rozbudowywany. Co roku 15 sierpnia oraz około 10 kwietnia w „Panteonie Bohaterów” w Sanktuarium Narodowym w Ossowie pojawiają się nowe pomniki. W 2012 roku odsłonięto tam pierwszy z nich, poświęcony pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ciągu ostatnich lat postawiono także popiersia: generała Tadeusza Płoskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, generała Franciszka Gągora, generała Andrzeja Błasika, generała Wojciecha Lubińskiego, Marszałka Macieja Płażyńskiego, biskupa Mirona Chodakowskiego, Anny Walentynowicz, Janusza Kurtyki, generała Bronisława Kwiatkowskiego i Stefana Melaka.

Inicjatorami założenia Panteonu są kustosz Sanktuarium Narodowego w Ossowie ksiądz dziekan Jan Andrzejewski i Ryszard Walczak, prezes Kapituły Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” i Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki.

Aleksander Szczygło był warmińsko-mazurskim posłem na Sejm, w 2007 roku ministrem obrony narodowej, szefem Kancelarii prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a potem szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Polityk urodził się 27 października 1963 roku w Jezioranach.

W Ossowie zostało odsłonięte również popiersie śp. księdza Ryszarda Rumianka, byłego rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Odsłonięcie popiersia Aleksandra Szczygły. Panteon Bohaterów w Ossowie. Fot. MON

Odsłonięcie popiersia Aleksandra Szczygły. Panteon Bohaterów w Ossowie. Fot. MON

(Ł.Węglewski/MON/K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Smoleńsk, katastrofa Smoleńska, Aleksander Szczygło, popiersie, Panteon Bohaterów
Rano ekshumowano ciało Aleksandra Szczygły

Na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie ekshumowano ciało Aleksandra Szczygły, byłego szefa MON oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego. To ekshumacja kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. Ciało pochodzącego z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV