Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Adopcja wyzwanie, które nie każdy ma odwagę i siłę podjąć

W Bliższych spotkaniach rozmawiamy o tym jak zostać rodziną adopcyjną i czym różni się adopcja od pieczy zastępczej?

Gościem Izabeli Malewskiej była dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego Bożena Puszkiewicz.

Izabela Malewska: Ile dzieci rocznie na Warmii i Mazurach trafia do adopcji?

Bożena Puszkiewicz: Historie są zawiłe, ale cieszymy się, że chociaż dla ponad 100 dzieci co roku możemy znaleźć trwałe rozwiązanie jakim jest adopcja. W ubiegłym roku było to 117 dzieciaczków, w poprzednich latach około 130. Zawiłość to pojęcie względne. Po przejrzeniu dokumentów dziecka już wiemy, jakiej rodziny dla niego będziemy szukać.

Izabela Malewska: Jakie są etapy szkolenia? Czy bez tego adopcja byłaby możliwa?

Bożena Puszkiewicz: Zawsze musimy zobaczyć, jakie predyspozycje osobowościowe do pełnienia ról rodzicielskich ma dana para kandydatów. Dla każdego dziecka próbujemy wybrać rodziców, którzy najpełniej będą mogli zaspokoić jego potrzeby. Dziecko decyduje, kto będzie kandydatem na rodzica. Nie rodzic oczekuje na jakieś dziecko, tylko każde dziecko czeka na konkretnych rodziców, którzy go zrozumieją, pokochają i potrafią wychować.

Izabela Malewska: Czy przychodzące do ośrodka pary mówią: chcemy zostać rodzicami chłopca lub dziewczynki? Czy pojawiają się takie rozmowy?

Bożena Puszkiewicz: Takie deklaracje się zdarzają. My się zawsze uśmiechamy i mówimy: bardzo dobrze, Państwo macie takie wyobrażenia, ale najpierw diagnoza, potem szkolenia. W czasie szkolenia sami zobaczycie jakim dzieckiem możecie się zaopiekować. Większość rodziców mówi, że szkolenie zmieniło diametralnie wyobrażenia na temat adopcji. Potem słuchają naszych sugestii co do tego, jakie dzieciątko znajdzie się w ich rodzinie.

Izabela Malewska: Adopcja nie może zastąpić biologicznego rodzicielstwa. To musi być odpowiedź na potrzeby dzieci.

Bożena Puszkiewicz: Musimy pamiętać, że będziemy wychowywać dziecko, które zostało urodzone przez kogoś innego. Dziecko, które ma inne geny, ale być może gdzieś ma brata i siostrę i być może kiedyś będzie szukać swoich korzeni. Musimy tak wychowywać dziecko, aby było związane z nami, ale żeby miało świadomość swojej historii życia.

Posłuchaj rozmowy z Bożeną Puszkiewicz

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego Bożena Puszkiewicz

Czy każdy może zostać rodzicem adopcyjnym?  Jak to jest być rodzicem adopcyjnym? Pani Małgorzata i pan Piotr od 9 miesięcy są rodzicami Kuby. Kuba nie jest niemowlęciem, ale nastolatkiem.

Pani Małgorzata: Tak, Kuba ma 12 lat.

Iza Malewska: Jak zaczęła się cała historia?

Małgorzata: Zaczęła się od tego, że sami przez kilkanaście lat staraliśmy się o dziecko. Te próby niestety nie przyniosły efektu i pomyśleliśmy o adopcji. Po pomyślnym przejściu kursu w ośrodku adopcyjnym i dopełnieniu innych warunków mieliśmy szczęście i otrzymaliśmy kwalifikacje do adopcji. Wtedy otrzymaliśmy propozycję spotkania z konkretnym dzieckiem i był to nasz obecny syn.

Iza Malewska: Sam kurs, który przygotowuje do zostania rodzicem adopcyjnym trwa kilka miesięcy. To jest także czas na przemyślenia?

Piotr: Jest to czas na przemyślenia. To było nasze drugie podejście do kursu. Kilka lat wcześniej w pierwszym podejściu odpadliśmy. Okazało się, że mamy inne nastawienie, niedobre nastawienie i rzeczywiście po tym przebytym kursie uświadomiliśmy sobie czym są potrzeby dziecka, a czym są nasze potrzeby. Odrzuciliśmy nasze chęci, nasze wizje, nasze oczekiwania, a skupiliśmy się na tym: czego będzie potrzebowało dziecko? Jakie ono pragnienia? Czego mu brakuje? Właśnie ten kurs całkowicie zmienił naszą osobowość, nasze myślenie, patrzenie na dziecko, na to dzięki czemu mogliśmy to dziecko pokochać, zrozumieć i zaakceptować.

Posłuchaj rozmowy z Małgorzata i  Piotrem

O wątpliwościach związanych z adopcją i warunkach, jakie kandydat na rodzica adopcyjnego musi spełniać mówią psycholog Magdalena Krasnoborska-Wirchanowicz i Dorota Zdziarska, pedagog z Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego.

Posłuchaj rozmowy

O sytuacji prawnej dziecka, które trafia do adopcji mówił w Bliższych Spotkaniach dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie Arkadiusz Paturej.

Posłuchaj rozmowy

 

Redakcja: BSChromy za D.Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rodzina
Jak wyglądają przygotowania do Orszaku Trzech Króli?

„Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony...

Zamknij
RadioOlsztynTV