Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Abp Józef Górzyński: Kiedy stajemy nad grobami zmarłych, modlimy się o ich życie wieczne

– Stojąc nad grobami naszych bliskich powierzamy ich Bogu – mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Hierarcha stwierdził, że człowiek ma tylko część informacji dotyczących zmarłego bliźniego, a pełną prawdę zna tylko Bóg:

Stając nad grobami bliskich, powierzamy ich Bogu. Czynimy to, co do nas należy, czyli się za nich modlimy. Ważne jest również, aby umieć przebaczyć tym, którzy odeszli. Często o tym zapominamy. Musimy pozwolić temu człowiekowi stanąć przed Sądem Bożym.

1 listopada w Kościele katolickim obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Dla wielu dzień, w którym odwiedzamy groby i palimy znicze oraz modlimy się za dusze zmarłych, jest dniem smutku i zadumy. Tego dnia w kościołach oddaje się cześć Wszystkim Świętym, czyli osobom które „już cieszą się radością życia w niebie i orędują u Pana Boga”.

Należą do nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także święci bezimienni wierni, którzy nigdy nie zostaną wyniesieni na ołtarze, a którym Kościół w sposób szczególny chce w tym dniu oddać hołd. Radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych podkreśla biały kolor szat liturgicznych, które zakładają księża. Ten dzień przypomina wiernym, że mają tak żyć, aby trafić do nieba, ponieważ każdy jest powołany do świętości, niezależnie od tego jaką drogę wybrał.

Arcybiskup Józef Górzyński podkreślił również, że „w przekonaniu Ludu Bożego kardynał Stefan Wyszyński dawno dołączył do grona świętych”. Metropolita warmiński odniósł się tym samym do zapowiedzianej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powiedział, że choć kardynał będzie beatyfikowany dopiero w przyszłym roku, to Kościół od lat jest przekonany, że Prymas Tysiąclecia znajduje się w gronie świętych:

To jest bardzo poważne kryterium w ocenie Kościoła, tzw. kult Ludu Bożego. Jeśli nie ma przekonania w Ludzie Bożym, to bardzo ciężko jest kogokolwiek proponować na Sługę Bożego.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, odbędzie się 7 czerwca na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z arcybiskupem Józefem Górzyńskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wszystkich Świętych, Józef Gorzyński
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych to dla chrześcijan dzień, w którym wspominają nie tylko świętych wyniesionych na ołtarze, ale wszystkich, którzy odeszli w opinii świętości. Kościół wspomina w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV