Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

A. Wojciechowska: planujemy premie do najniższych zarobków. W. Kossakowski: podnoszenie pensji minimalnej jest konieczne

Fot. M. Zbrożek

O propozycjach wyborczych dla pracujących dyskutowali goście Porannych pytań.

Anna Wojciechowska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu przekonywała do premii dla pracujących, a ubiegający się o reelekcję poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski mówił o stopniowym wzroście pensji minimalnej.

Przedsiębiorczość to branża, która powinna się sama regulować – mówiła Anna Wojciechowska:

Przedsiębiorcy muszą mieć konkretnego pracownika, który przyniesie zysk dla firmy. Dlatego planujemy specjalne premie do najniższych zarobków.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej skrytykowała też proponowany wzrost płacy minimalnej, bo – jak twierdzi – generuje ona zbyt duży koszt dla przedsiębiorców, którzy w przypadku jego wprowadzenia, będą sukcesywnie zwalniać pracowników. Poseł PiS Wojciech Kossakowski twierdzi z kolei, że podnoszenie pensji minimalnej jest konieczne:

My stawiamy na to, aby Polacy mogli zarabiać godziwe pieniądze. W 2020 roku – 3 tysiące złotych, a do końca 2023 roku – 4 tysiące. I na pewno mieszkańcy Warmii i Mazur dobrze odbierają te pomysły, chwalą je.

Poseł PiS przyznaje, że takie rozwiązania przyniosą przedsiębiorcom dodatkowy koszt, ale podkreślał, że Prawo i Sprawiedliwość dla nich też przygotowało rozwiązania np. podniesienie poziomu ryczałtu ewidencjonowanego.

Goście Porannych pytań rozmawiali także o propozycjach dla mieszkańców subregionu ełckiego. Wojciech Kossakowski uważa, że Ełk i miasta satelickie potrzebują dobrej infrastruktury:

Stawiamy na komunikację – Via Baltica, Rail Baltica – to jest możliwość, żeby Ełk stał się centrum komunikacyjnym, ponieważ tu będą się krzyżowały wszystkie najważniejsze szlaki komunikacyjne na wschodzie.

Subregion ełcki musi stać się zieloną doliną – przekonywała z kolei Anna Wojciechowska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej:

Postawić na turystykę, żeby przyjeżdżali do nas turyści, a z kolei młodzi ludzie zostawali. Żeby tutaj to miejsce było ich miejscem na ziemi, by tutaj zakładali swoje rodziny. Ja cały czas mam pomysł na taką niszę, specjalizację okołoturystyczną, więc nie tylko baza turystyczna, ale również przemysł turystyczny – typu produkcja specjalistycznych urządzeń turystycznych.

Goście Radia Olsztyn startują w wyborach do sejmu z tzw. listy olsztyńskiej, która obejmuje centralną i wschodnią część województwa. „Jedynką” PiS-u jest prof. Wojciech Maksymowicz, a liderem Koalicji Obywatelskiej Janusz Cichoń. Listę PSL-u otwiera z kolei Urszula Pasławska, „jedynką” SLD jest Marcin Kulasek, Konfederacji Piotr Lisiecki, a Skutecznych Piotra Liroya-Marca Paweł Abramski.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Anną Wojciechowską i Wojciechem Kossakowskim

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełk, płaca minimalna, Wojciech Kossakowski
Trwają przesłuchania pokrzywdzonych w sprawie ełckiej piramidy finansowej. Pieniądze straciło prawie 200 osób

Według wstępnych ustaleń, oszukanych zostało 186 osób na kwotę ponad 63 milionów złotych. Oszustką jest 30-letnia mieszkanka Ełku, która od 2015 do 2019 roku prowadziła firmę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV