Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie  

Olsztyn uczcił 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Fot. Miasto Olsztyn

Olsztyn upamiętnił 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Przed pomnikiem Armii Krajowej przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty i oddali hołd wszystkim, którzy walczyli z hitlerowskim okupantem.

Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna przypomniał, że pamięć o wydarzeniach sprzed ponad ośmiu dekad ma ogromne znaczenie także dziś.

8 maja, to dzień, który powinien nam przypominać, czym jest wojna. Jak wojna zmienia społeczeństwo. Pokój i bezpieczeństwo nie są dane raz na zawsze, i żeby to utrzymać musimy dalej pracować, żeby nasze służby były przygotowane i żeby nasza armia też się wzmacniała

– powiedział.

Obecny na uroczystości Łukasz Łukaszewski, przewodniczący Rady Miasta przypomniał, że świętujemy zakończenie II wojny światowej w czasie, gdy Polska stała się państwem przyfrontowym, ze względu na napastniczą wojnę Rosji przeciw Ukrainie.

Ci, co są do tego zobowiązani, niech pracują nad tym, żeby nas dobrze przygotować do działań kryzysowych, które mogą się wydarzyć, ale też należy pamiętać o tym, że ta wojna była i cały czas się toczy niedaleko nas

– dodał.

Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzony jest 8 maja od 2015 roku. Święto ustanowiono w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, zastępując wcześniejsze obchody, wywodzące się jeszcze z czasów PRL.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. A. Pawlik

Fot. A. Pawlik

Autor: A. Pawlik
Redakcja: P. Jaguszewski

Więcej w II wojna światowa, zakończenie II wojny światowej, Narodowy Dzień Zwycięstwa, władze Olsztyna złożyły kwiaty
„Gdy świat zapłonął”. Posłuchaj serialu historycznego

8 maja to dzień, który symbolicznie zamknął najtragiczniejszy rozdział w dziejach Europy. Upamiętniając tę okoliczność, zapraszamy do wysłuchania 10-odcinkowego serialu radiowego „Gdy świat zapłonął”. Jest to...

Zamknij
RadioOlsztynTV