Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Poznaliśmy zwycięzców konkursu gwary warmińskiej
W Gietrzwałdzie odbył się X Regionalny konkurs prezentacji gwary warmińskiej „Po naszamu. Po warnijsku”. Najstarsi uczestnicy to uczennice liceum, najmłodsi – to uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej.
Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zdobyła Ewa Biermann z Trękusa; w kategorii klas 7-8 szkoły podstawowej – Wikotoria Pollakowska z Brąswałdu, natomiast w kategorii klas od 3 do 6 – Maja Kowalska z Purdy.
– 25 uczestników konkursu reprezentowało wysoki poziom – podkreślali jurorzy. A w jury zasiadali m.in. prof. Dorota Rembiszewska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Kazimierz Sikora, dialektolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
– Gwara warmińska nie wróci pod strzechy. Od lat rośnie zainteresowanie regionalnymi odmianami polszczyzny – podkreślił prof. Kazimierz Sikora. Rośnie też zainteresowanie samym wydarzeniem, co cieszy depozytariusza i popularyzatora gwary warmińskiej, Łukasza Rucha.
Konkurs odbył się po raz dziesiąty. Do Gietrzwałdu przyjechali nie tylko uczestnicy językowej rywalizacji, ich nauczyciele i rodzice, ale także rodowici Warmiacy, którzy – jak przyznawali – tęsknią za gwarową „godką”. Ta od kilku lat jest chroniona wpisem na listę niematerialnego dziedzictwa kultury. – Patrząc na ubranych w warmińskie stroje ludzi i słuchając gwarowych opowiastek czuję się tak, jakbym oglądała wspaniały film sprzed lat – mówiła Renata Śliwka, Warmiaczka, regionalistka i rękodzielniczka. Przyjechała oglądać zmagania konkursowiczów, ubrana w strój warmińskich chłopek z XIX w., kiedy na ciemną sukienkę zakładano na co dzień fartuch, by jej nie ubrudzić, a gdy trzeba było wyruszyć do miasta na rynek, wystarczyło odwiązać fartuch i suknia na wyjście była gotowa.
W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i średnich z południowej Warmii, bo to na tym obszarze mówiono gwarą. Opowieści dotyczyły zarówno warmińskich tradycji, np. noworocznych psikusów, jak i obecnego życia na Warmii. Kilkoro uczestników podśmiewywało się gwarowo „z warsiowioków”, którzy przyjeżdżają na Warmię, i naczytani książek, i wpisów w internecie udają ekspertów, np. od warmińskiej kuchni. – Dzyndzałki (rodzaj pierogów) nie so warnijskie jedzenie – podkreśliła jedna z uczennic. Dodała, że jak tak dalej pójdzie, to i hamburger zostanie uznany za regionalną warmińską potrawę. Inna uczestniczka gwarowo przedstawiła opowiastkę o tym, jak Warmiacy pojechali kamperem na Mazury, gdzie pogryzły ich komary, a tłumy turystów umęczyły ich tak bardzo, że musieli odpoczywać na Warmii po powrocie z urlopu.
Lista nagrodzonych
Szkoły ponadpodstawowe:
1. Ewa Biermann
2. Ewa Tomasiak
3. Emilia Kozłowska
Szkoły podstawowe klasy 7-8:
1. Wiktoria Pollakowska
2. Aleksandra Babecka
3. nie przyznano
Szkoły podstawowe klasy 3-6:
1. Maja Kowalska
2. Wiktoria Babecka
3. Olga Golon
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Minkiewicz-Zaremba / PAP
Redakcja: K. Ośko