Nazwę „Muzeum Pogranicza” zatwierdzili na ostatniej sesji miejscy radni. Zacznie ona oficjalnie obowiązywać po uzgodnieniu statutu tej placówki z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od sierpnia 2013 r. placówka funkcjonowała jako Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego i mieściła się wyłącznie w dawnym barokowym ratuszu. Jesienią ubiegłego roku muzeum powiększyło się o otwartą po remoncie gotycką część działdowskiego zamku, gdzie urządzono stałe wystawy poświęcone historii miasta i okolic od pradziejów do połowy XX w. W ośmiu salach prezentowane są eksponaty związane m.in. z działaniami militarnymi na Działdowszczyźnie na przestrzeni wieków, wybitnymi mieszkańcami miasta z okresu międzywojennego, a także historią istniejącego tu w czasie II wojny światowej niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Soldau, który w 1945 r. na kilka miesięcy przekształcono w obóz nakazowo-rozdzielczy sowieckiego NKWD.
Dotychczasowe Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego będzie funkcjonowało jako stała ekspozycja w tym samym miejscu. Miasto zamierza nadal promować ją jako atrakcję turystyczną, bo to jedyna taka placówka w Polsce. Przed sześcioma laty w jej otwarciu uczestniczył 65. wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego biskup Bruno Platter z Wiednia.
Autor: PAP
Redakcja: A. Podbielska