Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy to koniec gazu łupkowego?

Goście audycji My, Wy, Oni. Fot. K. Grabowska

O tym, czy burza wokół gazociągu Jamał – Europa 2 oznacza koniec planów dotyczących gazu łupkowego na Warmii i Mazurach i w Polsce i o Termach Warmińskich, które znalazły się wśród inwestycyjnych absurdów niemieckiego dziennika „Der Spiegel” – rozmawiali goście audycji publicystycznej My, Wy, Oni.

W studiu Radia Olsztyn spotkali się: Robert Nowacki z Solidarnej Polski, Jarosław Słoma z Platformy Obywatelskiej, Władysław Mańkut z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Zbigniew Ciechomski – Polskie Stronnictwo Ludowe, Tomasz Filimonow  z Ruchu Palikota i Iwona Arent z Prawa i Sprawiedliwości. Gospodarzem audycji był Mirosław Sochacki. (bsc)

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Nie cichnie burza wokół memorandum ws. budowy gazociągu Jamał 2. Gazociąg miałaby przechodzić przez Polskę z pominięciem Ukrainy. Czy Rosja prowadzi polityczną grę z Ukrainą? A może jest to perspektywiczne myślenie, nastawione na utrącenie pomysłu wydobycia gazu łupkowego w Polsce, które ograniczyłoby  popyt na rosyjski gaz? Wydobycie gazu łupkowego w Polsce miałby nas uniezależnić od gazu z Rosji, Polskę uczynić gazowym Eldorado, a Warmię i Mazury liderem w tym wydobyciu!

Władysław Mańkut – SLD

Czy to koniec planów dotyczących wydobywania gazu łupkowego w regionie i Polsce? Władysław Mańkut – przewodniczący SLD na Warmii i Mazurach  uważa, że nie ma powodów do niepokoju, bo fakt, że gazociąg będzie przebiegał przez nasz kraj nie oznacza, że musimy z niego korzystać.

mówi Władysław Mańkut

00:00 / 00:00

 

Tomasz Filimonow – RP

Tomasz Filimonow, członek zarządu regionu warmińsko – mazurskiego  Ruchu Palikota uważa, że budowa kolejnej nitki gazociągu jest dla naszego kraju szansą na niższe ceny gazu. Polityk ma nadzielę, że nie skończy się jedynie na memorandum, ale przyniesie Polsce wiele korzyści.

mówi Tomasz Filimonow

00:00 / 00:00

Robert Nowacki – SP

Radny powiatu węgorzewskiego, Robert Nowacki z Solidarnej Polski jest przekonany, że wcale nie chodzi tu o współpracę Polski z Rosją, tylko o walkę z Ukrainą. Rosjanie chcą w ten sposób ukarać Ukrainę za to, że podpisała umowę z Węgrami, to typowa rozgrywka Kremla.

mówi Robert Nowacki

00:00 / 00:00

 

Iwona Arent – PiS

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, wiceprezes tej partii  Iwona Arent uważa, że najbardziej kompromitujące w tej sprawie jest zachowanie i postawa premiera Donalda Tuska, który robi oczy jak złotówki i nie ma pojęcia co Rosja chce budować w Polsce.

mówi Iwona Arent (PiS)

00:00 / 00:00

Jarosław Słoma – PO

Wicemarszałek województwa Jarosław Słoma z Platformy Obywatelskiej broni rządu i mówi, że podejmowane decyzje są zwykłą grą Władimira Putina, który osiągnął swój cel podrzucając koksu pod kociołkiem w polskim piekiełku Udało mu się podsycić atmosferę przed rocznicą katastrofy smoleńskiej.

mówi Jarosław Słoma (PO)

00:00 / 00:00

 

Zbigniew Ciechomski – PSL

Także wiceprezes zarządu wojewódzkiego PSL w Olsztynie Zbigniew Ciechomski uważa, że to gra polityczna Putina. Dodał, że nie powinniśmy obawiać się ograniczenia możliwości wydobywania łupków na Warmii i Mazurach, bo zarówno gaz, jak i ropa są źródłami, które się kiedyś wyczerpią i nie wiemy czym będziemy napędzać turbiny i jakie będą rozwiązania techniczne za 10 lat.

mówi Zbigniew Ciechomski (PSL)

00:00 / 00:00

W drugiej części audycji goście Mirosława Sochackiego rozmawiali o tym, czy zawsze właściwie wydajemy unijne pieniądze?

Najbardziej wpływowy niemiecki tygodnik Der Spiegel, wśród inwestycyjnych absurdów wymienia w „zimne termy”. W artykule „Pełne kieszenie w czasach kryzysu”, autor pisze m.in. o remoncie linii kolejowej z Łodzi do Warszawy, który nie przyspieszył kursowania pociągów, o lotnisku w Zielonej Górze, które zostało reaktywowane, by mógł na nim lądować jeden samolot dziennie.

W gronie absurdalnych inwestycji jest też, i to wymieniona na pierwszym miejscu, jedna ze sztandarowych inwestycji unijnych na Warmii i Mazurach, czyli budowa term w Lidzbarku Warmińskim. Według tygodnika powstają one w miejscu, gdzie ciepłej wody podziemnej nie ma, a tę, która będzie wydobywana, trzeba będzie podgrzewać, by wykorzystać ją w basenach. Więc co to za termy? – pyta Der Spiegel.

Więcej w Ring polityczny, gazociąg, Termy Warmińskie, gaz łupkowy, Jamał
Postawmy na gaz łupkowy

O planach budowy nitki gazociągu Jamał II przez Polskę, wydobyciu gazu łupkowego i 3. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej  - mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn, warmińsko-mazurski poseł...

Zamknij