Warmiak ze Stawigudy odzyskał las swoich rodziców
Po prawie 70 latach mieszkaniec Warmii Reinhard Kramkowski ze Stawigudy odzyskał las swoich rodziców przejęty przez Skarb Państwa w 1945 roku.
Ówczesne władze, zabierając nieruchomość, powołały się na dekret PKWN z 1944 roku. Nie chodzi tu o przesiedleńców, którzy wyjeżdżając w latach 70-tych do RFN, zostawiali gospodarstwa na rzecz Skarbu Państwa, ale o autochtonów, którym tuż po wojnie ówczesna władza zabierała majątki na tzw. Ziemiach Odzyskanych.
Zwrot lasu o powierzchni 19 i pół hektara zasądził w 2013 roku Sąd Rejonowy w Olsztynie, ale nadleśnictwo Nowe Ramuki jako przedstawiciel Skarbu Państwa złożyły apelację od wyroku. Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił jednak tę apelację. Tym samym w księdze wieczystej nieruchomości wpisany zostanie w miejsce Lasów Państwowych, Warmiak ze Stawigudy.
Reinhard Kramkowski przypomniał, że jego ojciec, który w latach 50-tych zeszłego wieku próbował upominać się o swoją ziemię, dostał wyrok 8 miesięcy pozbawienia wolności. Odsiadywał go w więzieniu w Olsztynie. (PAP/kan/bsc)












![Weekend pełen smaków i muzyki. Trwa Jarmark Olsztyński [PROGRAM] Weekend pełen smaków i muzyki. Trwa Jarmark Olsztyński [PROGRAM]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F07%2FSFEJEmnL.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)










