Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Antonii Macierewicz o dążeniach militarnych Rosji. Wiceprezes PiS odwiedził Olsztyn

Antoni Macierewicz w Olsztynie. Fot. T. Waszczuk/PAP

Ataki na św. Jana Pawła II, zagadnienia militarne, katastrofa smoleńska, wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu – to tematy spotkania z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości Antonim Macierewiczem.

Były minister MON przyjechał do Olsztyna na spotkanie z sympatykami i członkami partii. Jak podkreślał, atak na Jana Pawła II jest atakiem na polskość, na naszą tożsamość, a także na nasze narodowe bezpieczeństwo.

Antoni Macierewicz odczytał zgromadzonym list prezesa Jarosława Kaczyńskiego dotyczący ataków na papieża Polaka. W komentarzu wspomniał, że ataki te związane są z dążeniami militarnymi Rosji.

Mamy świadomość, że od 3 miesięcy armią rosyjską dowodzi generał Gierasimow, który jest twórcą nowej strategii wojsk Federacji Rosyjskiej. Istotą tej strategii jest nie tylko nowy sposób przygotowywania wojsk bezpośrednich, ale także założenie, że przed atakiem militarnym konieczne jest zniszczenie świadomości i poczucia bezpieczeństwa, tożsamości i jedności narodu i społeczeństwa, które Rosja atakuje.

00:00 / 00:00

Dodał, że atak – w tym wypadku na polskość – musi być poprzedzony tym, żeby Polaków skłócić i osłabić.

Tym, żeby Polacy przestali mieć poczucie patriotycznej, duchowej, religijnej i wspólnej świadomości.

Polityk ocenił, że atak na Jana Pawła II

jest głównym atakiem mającym charakter nie tylko duchowy, ale mającym także charakter części tej strategicznej koncepcji działania wojsk rosyjskich, działania agenturalnego, działania militarnego.

Zdaniem Macierewicza, pomimo tego, że sformułowane w materiałach dziennikarzy zarzuty wobec Jana Pawła II zostały zakwestionowane przez najwybitniejszych historyków, to są one nadal upowszechniane. Wiceprezes PiS powiedział, że jako historyk nie ma cienia wątpliwości, iż donosów tajnych współpracowników nie można traktować jako bezpośredniej prawdy.

Fot. D. Grzymska

Macierewicz mówił także o konieczności odbudowy wschodniej flanki NATO. Oprócz sympatyków i członków partii na sali byli także sceptycy, którzy zadawali trudne pytania.

Polska jest w tej chwili bezbronna. Jedna czy dwie baterie Patriotów mogą obronić jedynie Warszawę i wiem co mówię.

Antonii Macierewicz ripostował

Myli się pan, dlatego, bo system ochrony antyrakietowej jest bardzo rozwinięty (…) Są różne rakiety (…) Nie bronią one Warszawy (…) Zapewniam pana, że wschodnia część Polski oraz południowa i północna część kraju są głównym obszarem, którego bronią polskie Patriory. Będzie ich jeszcze więcej. Niech pan się nie martwi.

00:00 / 00:00

Antoni Macierewicz w Olsztynie. Fot. T. Waszczuk/PAP

Polityk przyjechał na zaproszenie pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyński Iwony Arent, która wyjaśniała, że są to spotkania przedwyborcze.

To spotkania organizowane w ramach objazdu „Przyszłość to Polska”. Opozycja i Donald Tusk jeżdżą. My także przyjmujemy ważnych gości, którzy przedstawiają nasz program, mówią o tym co do tej pory Zjednoczona Prawica zrobiła dla Polski i Polaków. Przedstawiamy też program, który chcemy dalej realizować.

00:00 / 00:00

W spotkaniu uczestniczyła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.

To okazja do tego, żeby zadać pytania (…) marszałkowi Antoniemu Macierewiczowi w kontekście trwającej wojny, potencjału który płynie z województwa warmińsko-mazurskiego (…) Odtwarzamy też jednostki wojskowe,staramy się wpływać na rozwój inwestycyjny, ale też spotykamy się z rożnego rodzaju politykami.

00:00 / 00:00

Spotkanie w Olsztynie to jeden z przystanków objazdu polityków PiS po Polsce.

Antoni Macierewicz w Olsztynie. Fot. T. Waszczuk/PAP

Antoni Macierewicz w Olsztynie. Fot. T. Waszczuk/PAP

Antoni Macierewicz w Olsztynie. Fot. T. Waszczuk/PAP

Fot. D. Grzymska

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za D. Grzymska/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, Prawo i Sprawiedliwość
Europoseł PiS Dominik Tarczyński odwiedzi Susz i Ostródę

Spotykamy się z wyborcami, by ich pomysły mogły być częścią naszego programu - mówił poseł Zbigniew Babalski z Prawa i Sprawiedliwości, który organizuje w Suszu spotkanie z...

Zamknij
RadioOlsztynTV