Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

K. Jurgiel: wojna na Ukrainie spowoduje wzrost cen żywności

Krzysztof Jurgiel

– Wojna na Ukrainie spowoduje wzrost cen żywności – konieczne są działania ze strony Komisji Europejskiej – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel.

Wojna już wywołała wzrost cen paliw, rosną również notowania zbóż na światowych rynkach. Do tego dochodzi osłabienie złotego – a to wszystko będzie powodowało wzrost cen żywności. – Dlatego komisja rolnictwa Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do podjęcia pewnych działań – mówił na antenie Radia Olsztyn eurodeputowany Krzysztof Jurgiel.

Należy przyznać priorytet spożywczemu przeznaczeniu produktów rolnych, zezwolić na stosowanie środków ochrony roślin, żeby częściowo odstąpić o tzw. zielonego ładu i uruchomić rezerwę kryzysową. Chodzi też o usunięcie barier, które występują w obrocie pomiędzy krajami Unii Europejskiej, a tymi które do niej nie należą

– wyliczał europoseł PiS.

Rosja i Ukraina są istotnymi producentami zbóż. Oba te kraje odpowiadają łącznie za ponad 30 procent światowej produkcji pszenicy. Według Krzysztof Jurgiela, nie zagraża to jednak bezpośrednio bezpieczeństwu żywnościowemu Polski.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Redakcja: Ł. Sadlak

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mieszkańcy Lwowa zabezpieczają zabytki przed najazdem Rosjan

Większość rzeźb na Rynku Starego Miasta i figur dookoła głównych świątyń we Lwowie została zabezpieczona i owinięta specjalnymi niepalnymi materiałami. Nadal trwają prace nad zabezpieczaniem witraży...

Zamknij
RadioOlsztynTV