Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

60-lecie Związku Niewidomych na Warmii i Mazurach

60-lecie Związku Niewidomych na Warmii i Mazurach. Fot. K. Grabowska

Okolicznościowe przemówienia, uroczysta msza i wspólne spotkanie – tak warmińsko-mazurski oddział Polskiego Związku Niewidomych (PZN) świętował 60 urodziny.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza w olsztyńskim kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą celebrował arcybiskup senior Edmund Piszcz. Później w urzędzie wojewódzkim odbyła się uroczysta gala. Była to okazja do rozmów i rozważań nad działalnością związku, a także do mówienia o trudnościach z jakimi, na co dzień, zmagają się osoby niewidome i niedowidzące. Kierujący warmińsko-mazurskim oddziałem PZN Tadeusz Milewski w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn podkreślał, że mimo pokaźnego wieku związek nie wybiera się na emeryturę, chce dalej działać i pomagać niepełnosprawnym wzrokowo.

Osoby niewidome bardzo chętnie udzielają się społecznie, coraz częściej obejmują też stanowiska na różnych szczeblach. Osobom z wadami wzroku w codziennym funkcjonowaniu pomocny jest rozwój techniki który spowodował, że świat dla słabowidzących stał się bardziej przyjazny. Chodzi m.in. o specjalne systemy komputerowe, możliwość powiększenia obrazu i jego udźwiękowienie. Na zakup takiego sprzętu ciągle jednak brakuje pieniędzy. Środków nie starcza także na turnusy zdrowotne i rehabilitację osób niedowidzących. Warmińsko-mazurski okręg Polskiego Związku Niewidomych zrzesza około 3 tysięcy osób, które wskutek utraty wzroku mają orzeczenie o niesprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Jubileuszowe spotkanie członków Związku Niewidomych na Warmii i Mazurach. Fot. K. Grabowska

 

(kgr/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jubileusz, niewidomi, niedowidzący
Jedna z najstarszych elbląskich szkół świętuje 70 urodziny

Szkoła Podstawowa numer 4 w Elblągu świętuje 70 urodziny. Szkoła przy ul. Mickiewicza była czwartą placówką otwartą po wojnie w Elblągu. Rok szkolny rozpoczął się wtedy...

Zamknij
RadioOlsztynTV