Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

PCPR poszukuje chętnych do zostania rodziną zastępczą

Fot. Fotolia.com

„Piecza zastępcza – profesja z misją” – to hasło Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie, które poszukuje osób chętnych do zostania zawodową rodziną zastępczą.

To rodziny, do których trafiają dzieci zabrane interwencyjnie albo zgodnie z wyrokiem sądu ze swoich rodzin biologicznych.
Jak podkreśla dyrektor Centrum Arkadiusz Paturej – rodziną zastępczą może zostać nie tylko małżeństwo, ale także osoba samotna i w starszym wieku.

Nawet osoba przed wiekiem emerytalnym, jeżeli mogłaby podjąć się tego zadania nawet na krótki okres czasu czy rodzina zaprzyjaźniona lub rodzina, która mogłaby się zająć dzieckiem przez 3-4 lata, może to uczynić będąc w wieku przedemerytalnym, więc tu nie dajemy ograniczeń. Generalnie powinny to być rodziny, które jak wezmą małe dziecko, to winny je doprowadzić do wieku dorosłego

– wyjaśnia Paturej.

Obecnie Centrum ma pod swoją opieką około trzystu dzieci. Potrzeby są jednak ogromne i dlatego potrzebne są kolejne rodziny zastępcze – apeluje dyrektor Paturej:

Jeżeli ktoś chce być zawodową rodziną zastępczą i z takim zamiarem do nas przychodzi, powinien mieć przede wszystkim uporządkowanie wszystkie kwestie prawne, czyli nie może być obarczony żadnymi wyrokami alimentacyjnymi czy innymi. Powinien być dobrego zdrowia. Mogą to być osoby samotne z własnym źródłem utrzymania i posiadać dobre warunki mieszkaniowe.

Osoby, które ukończą szkolenie i zostaną zawodową rodziną zastępczą, będą otrzymywały wynagrodzenie:

Jest to w tej chwili kwota od 2500 zł do prawie 4000 zł brutto miesięcznie – mówimy o samym wynagrodzeniu, bo jest to praca na umowę zlecenie z wszelkimi opłaconymi składkami. Taka rodzina otrzymuje środki na dziecko – jest to kwota 1100 zł plus 500 zł zasiłku wychowawczego.

Do rodzin zastępczych trafiają dzieci zabrane interwencyjnie z rodzin biologicznych w sytuacji zagrożenia ich życia oraz na mocy wyroku sądu.

Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w dzieci, dziecko, rodzina zastępcza, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Kolejny dzień tanecznej rywalizacji w Elblągu

W Elblągu drugi dzień rywalizują pary taneczne w trzech turniejach w różnych kategoriach wiekowych. Najwyższą rangę ma Puchar Europy w Tańcach Standardowych, w którym wystartowało 21...

Zamknij
RadioOlsztynTV