Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

90-ta rocznica urodzin Krzysztofa Komedy

27 kwietnia 1931 roku urodził się Krzysztof „Komeda” Trzciński – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej.

W tym roku przypadałyby 90-te urodziny wybitnego muzyka. Krzysztof Komeda był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem. Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego pt. „Dwaj ludzie z szafą” (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera – „Dziecko Rosemary” (1968). Jako muzyk jazzowy wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Moniki Szczygło z Magdaleną Miśką-Jackowską – dziennikarką i znawczynią muzyki filmowej:

 

 

Autor: M. Szczygło

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Są pieniądze na inwestycje na Mazurach. Skorzystają z nich m.in. szkoły

Około 111 milionów złotych trafi na Mazury. Pieniądze pochodzą dwóch rządowych programów: Funduszu Inwestycji Lokalnych i Funduszu Dróg Samorządowych. W konsultacjach z premierem Mateuszem Morawieckim brała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV