Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„40 grafik Rembrandta” w Ełku

Pejzaż z Trzema Drzewami, Rembrandt, rok powstania 1643. Fot. ze strony www.izabelamaciejewska.art.pl

W Galerii Ślad Ełckiego Centrum Kultury od dziś prezentowane są  grafiki holenderskiego malarza, rysownika i grafika – Rembrandta.

O okolicznościach powstania prac zgromadzonych na wystawie zatytułowanej „40 grafik Rembrandta” opowiada jej organizator Wiesław Kulik:

Wystawa nosi taki tytuł, ale grafik naprawdę jest 43. Jak wiadomo wszystkie prace Rembrandta były odbite przez francuskiego rysownika, który niejako je uratował. Stan matryc nie był najlepszy – ciężko było z nich skorzystać.  W 1865 roku akwaforty zostały  odnowione i przywrócone do życia. Tak naprawdę prawie wszystkie prace, które krążą po świecie, pochodzą z tego okresu. My mamy odbitki pochodzące z oryginalnych matryc – pejzaże, portrety, sceny rodzajowe. Kiedyś wykonywane w bardzo dużych ilościach, około 1000 sztuk. (…) Wystawa to jedyna możliwość obejrzenia prac wielkiego malarza i rysownika, jakim był Rembrandt.

Wystawa zatytułowana „40 grafik Rembrandta” potrwa w Ełku do 4 czerwca.

(A. Kulik/A.Podbielska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, grafika
Muzeum Nowoczesności w Olsztynie stało się domem… plastikowych żołnierzyków

Od średniowiecznych rycerzy po powstańców warszawskich - w olsztyńskim Muzeum Nowoczesności można oglądać plastikowe figurki żołnierzy. Właścicielem kolekcji jest Wojciech Gudaczewski. Nieprzypadkowo została otwarta właśnie dziś...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV