Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W grudniu Polacy biorą najwięcej pożyczek! Nasz ekspert radzi jak uniknąć problemów przy ich zaciąganiu

Fot. Pixabay.com

Weź kredyt! Weź pożyczkę! Za darmo! Bez oprocentowania! To  hasła, które zewsząd atakują konsumentów. W szczególności w okresie przedświątecznym. Firmy pożyczkowe wmawiają nam, że brak gotówki nie jest problemem przed świętami i każdego stać na zakup wymarzonych prezentów. Niestety często zapominamy o tym, co wydarzy się po świętach…

Dzisiaj w Bliższych Spotkaniach rozmawialiśmy o pożyczkach i kredytach świątecznych. Gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była Bożena Malewska – doradca kredytowy.

K. Kaszubski: Czy pożyczka i kredyt w okresie świątecznym to żniwa dla banków i parabanków?

B. Malewska: Tak. W grudniu Polacy biorą o 1/3 kredytów więcej niż średnio w trzecim kwartale roku. Z badań wynika, że zainteresowanie pożyczkami w tym miesiącu jest większe o 26 procent niż jesienią. Średnia wartość udzielonej w okresie przedświątecznym pożyczki wzrasta o 17 procent, a liczba nowych klientów o 15 procent. Pożyczanie na święta stało się zjawiskiem, które nas nie zaskakuje i nie dziwi.

A. Lipczyńska: Przed świętami towarzyszy nam wyjątkowa atmosfera. Chcemy spełnić marzenia swoje i najbliższych. Później, kiedy magia świąt znika pojawia się szara rzeczywistość i kredyty do spłacenia…

B. Malewska: Zawsze trzeba się kilka razy zastanowić i zadać pytanie: czy kredyt jest nam potrzebny? Należy przemyśleć zaciągnięcie zobowiązania. Czy przez pożyczkę zepniemy domowy budżet? Jeżeli kredyt stworzy zagrożenie finansowe, to należy się zastanowić, czy w ogóle należałoby kupować prezenty.

K. Kaszubski: Jak się poruszać w zawiłościach kredytowych?

B. Malewska: Klient pierwsze kroki powinien skierować do doradcy w swoim banku, gdzie pozna ofertę placówki. Jeśli nie jest zadowolony powinien skorzystać z pośredników kredytowych. Pośrednicy porównają oferty i zwrócą uwagę na dodatkowe koszty kredytowe. Uważam, że klient powinien zawsze wybrać bank, ponieważ jest to instytucja, którą prawo i specjalne instytucje pilnują lepiej niż parabanki.

Posłuchaj całej rozmowy z Bożeną Malewską

Kolejnym Gościem Bliższych spotkań była Jadwiga Urbańska – Miejski rzecznik Konsumentów.

A. Lipczyńska: Czy klienci czują się oszukani kredytem świątecznym?

J. Urbańska:Nie. Powiem, że nie odnotowuję skarg konsumentów. Jeżeli już tak, to jest ich tak mało, że trudno sobie przypomnieć.

A. Lipczyńska: Jakie klient banku ma możliwości, weźmie kredyt świąteczny i stwierdzi, że jednak są pewne zapisy, które mu nie odpowiadają. Może się wycofać po podpisaniu umowy?

J. Urbańska: Tak. Ustawodawca przewiduje taką sytuację. Umowy kredytowe w swojej treści są skomplikowane i wymagają spokoju i skupienia, żeby przeczytać je w miarę ze zrozumieniem. Ustawodawca dał konsumentowi możliwość odstąpienia od takiej umowy w ciągu 14 dni. Nie ma tu znaczenia, gdzie umowa została podpisana: w lokalu banku czy poza nim. Dla wszystkich umów jest to 14 dni.

A. Lipczyńska: Czy są jakieś mechanizmy prawne, które mogą zabronić parabankom tak wysokich oprocentowań kredytu?

J. Urbańska: Państwo już określiło przepisy, które mówią o lichwie. W ramach tych przepisów należałoby się z takim tematem zmierzyć. Poszczególne osoby, które z takim tematem się dotykają zachęcam, żeby skorzystały z pomocy swoich rzeczników konsumentów. Najlepiej poprosić o ofertę od danego parabanku i wtedy rzecznik ma potwierdzone dokumentem, że takie sytuacje mają miejsce i będzie miał możliwość zareagowania. Jeśli ta ścieżka zostanie wyczerpana to można się zwrócić do rzecznika finansowego, który ma też kompetencje określone w tym zakresie, aby rynkiem odpowiednio regulować.

Posłuchaj rozmowy z Jadwigą Urbańską

Natomiast podkomisarz Paweł Deptuła z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie opowiedział o bezpiecznych transakcjach bezgotówkowych.

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Deptułą

Redakcja: D. Kucharzewska/A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w święta, kredyt, prezenty
Mieszkańcy Olsztyna zbierają dary dla polskich rodzin na Litwie. Chcą przygotować 200 paczek

Po sukcesie zeszłorocznej akcji, także w tym roku zbierane są dary dla polskich rodzin z Trok na Litwie. Szkoła podstawowa numer 25 w Olsztynie i parafia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV