Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzy laureatki konkursu na plakat o Feliksie Nowowiejskim

fot. www.bwa.olsztyn.pl

Wydział Sztuki UWM i BWA zorganizowały konkurs na plakat „Rok Feliksa Nowowiejskiego”. Artyści z całego kraju zgłosili 38 prac, niektóre z nich można oglądać teraz w Szkole Muzycznej, która zresztą nosi imię kompozytora z Barczewa.

Nie tylko młodzież ucząca się tam, ale także wszystkie osoby chodzące na koncerty mogą oglądać wystawę, na którą zakwalifikowano 16 plakatów 13 autorów – mówi  Małgorzata Bojarska Waszczuk dyrektor Biura Wystaw.

Przypomnijmy, że jury konkursu nie przyznało pierwszej i drugiej nagrody, a trzy równorzędne trzecie miejsca zajęły: Weronika Borzuchowska, Natalia Skowrońska-Iwańczyk, absolwentki Wydziału Sztuki UWM oraz Małgorzata Komorowska absolwentka ASP w Krakowie.

Feliks Nowowiejski – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organizator życia muzycznego. Urodził się 7 lutego 1877 roku w Barczewie. W 1909 roku Nowowiejski osiadł w Krakowie, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego Towarzystwa Muzycznego, a także działał jako dyrygent, organista-wirtuoz i pedagog. Skomponował muzykę do „Roty” Marii Konopnickiej. W 1920 roku Feliks Nowowiejski zaangażował się w działania poprzedzające plebiscyt mający rozstrzygnąć o przyłączeniu Warmii i Mazur do wyzwolonej Polski. Zorganizował w dziesięciu miastach koncerty, z których dochód przeznaczył na potrzeby plebiscytu. Wówczas zaprezentowana została jego pieśń do słów Marii Paruszewskiej „O Warmio moja miła”, uznana po latach za hymn Olsztyna.

Poniżej prezentujemy nagrodzone prace.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(rles/ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konkurs, bwa, Feliks Nowowiejski
W Elblągu podsumowano konkursy dotyczące Żołnierzy Wyklętych

Prawie 500 uczniów i przedszkolaków wzięło udział w konkursach dotyczących Żołnierzy Wyklętych, które zorganizował w Elblągu poseł Jerzy Wilk. W Klubie Garnizonowym 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej...

Zamknij
RadioOlsztynTV