Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

15 lat temu ks. prałat Romuald Kamiński został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej

bp Romuald Kamiński. Fot. PAP/Artur Reszko

Dziś przypada 15. rocznica otrzymania przez biskupa diecezji warszawsko-praskiej Romualda Kamińskiego święceń biskupich. W 2005 roku papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Romualda Kamińskiego, ówczesnego kanclerza kurii warszawsko-praskiej, biskupem pomocniczym diecezji ełckiej.

Biskup Romuald Kamiński mówi, że otrzymanie sakry było dla niego wydarzeniem umacniającym w posłudze.

Hierarcha wspomina, że podczas obierania hasła biskupiego „Pod Twoją obronę” miał skojarzenie z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej z kaplicy, w której był chrzczony.

Biskup Romuald Kamiński urodził się 7 lutego 1955 r. w Janówce w diecezji ełckiej. Jest magistrem teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. z rąk biskupa Jerzego Modzelewskiego. Był wikariuszem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, a później administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W latach 1983-1992 był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelanem Prymasa Józefa Glempa. Od 1992 r. pełnił funkcję kanclerza kurii warszawsko-praskiej, był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski biskup Romuald Kamiński jest przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, członkiem Rady ds. Rodziny, Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Wchodzi także w skład Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie.

 

Źródło: IAR
Redakcja: B. Gajlewska/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biskup, diecezja ełcka, biskup pomocniczy, święcenia biskupie
Ulicami Ełku nie przeszła tradycyjna procesja

W tym roku dużej procesji głównymi ulicami Ełku nie było. Kuria Diecezji Ełckiej zarekomendowała procesje na terenie przykościelnym. Ich organizacja zależała jednak od proboszcza danej parafii....

Zamknij
RadioOlsztynTV