Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

100-lecie Związku Polaków w Niemczech. „To przypomnienie czwartej dzielnicy Warmii”

Biskupiec. Fot. Ł. Węglewski

W Biskupcu obchodzono 42. rocznicę odsłonięcia pomnika Pamięci Narodowej. Uczestniczył w nich m.in. Tadeusz Szczyrbak – prezes Rodziny Rodła-Wrocław.

Uroczystość wpisuje się w okrągły jubileusz 100-lecia Związku Polaków w Niemczech. W różnych częściach Polski uroczystości trwają już od marca i kwietnia. Na Warmii i w Biskupcu też jest takie upamiętnienie. To nie tylko okolicznościowe wystąpienia, ale złożenie kwiatów i przypomnienie czwartej dzielnicy Warmii przy pomniku bohaterów. Dalsza część odbyła się w amfiteatrze, gdzie młodzież z gminy Biskupiec i okolicznych miejscowości zaprezentowała twórczość okresu międzywojennego

– podkreślił Tadeusz Szczyrbak

00:00 / 00:00

W Galerii Ziemi Biskupieckiej można zwiedzać wystawę „Jeszcze Polska tutaj nie zginęła” poświęconą 100-leciu istnienia Związku Polaków w Niemczech – przypomina jej inicjator Piotr Łach.

Wątek został wzbogacony o historię Traktatu Wersalskiego i rocznicę Niepodległości Polski. Najbardziej zależało mi na rozbudowaniu wątku Związku Polaków w Niemczech i symbolikę rodła. Rocznice, które obchodzimy w tym roku to 100. rocznica Związku Polaków w Niemczech oraz 90. rocznica uchwalenia znaku rodła jako symbolu Związku Polaków w Niemczech.

00:00 / 00:00

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można ją będzie oglądać do jesieni.

Przywódcy Związku Polaków w Niemczech, od lewej: Stefan Szczepaniak, Jan Kaczmarek i Józef Michałek

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Biskupiec, wystawa, obchody
Wystawa „Bajka łączy” w Sejmie

"Bajka łączy" to tytuł wystawy organizowanej przez olsztyńskie stowarzyszenie "Bajka", którą można oglądać w siedzibie polskiego Sejmu. Goście mogą nie tylko przeczytać, ale i posłuchać przeróżnych...

Zamknij
RadioOlsztynTV