Bliższe spotkania – 31.01.2020
Długi, Tydzień Małżeństwa, Galeria Mazurskiego Portretu oraz projekt ekologiczny łączący dwa olsztyńskie przedszkola to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Gosia Sadowska.
Polacy są coraz bardziej zadłużeni. Średnia wartość zaległego zobowiązania przypadająca na osobę wzrosła w całym kraju, ale najbardziej w województwie mazowieckim o o 881 złotych na osobę, w województwie kujawsko-pomorskim o 482 złote i w województwie warmińsko-mazurskim o 479 złotych na osobę.
Według raportu przygotowanego przez BIG InfoMonitor na koniec 2017 roku 2,5 mln Polaków miało problemy z terminową spłatą kredytów. Rekordzista, 61-latek z Lubelszczyzny miał zadłużenie przekraczające 66 mln. złotych.
Jak nie wpaść w pułapkę długów, co zrobić, kiedy kończy się nam płynność finansowa? Radziła Bożena Malewska – doradca finansowy.
Posłuchaj rozmowy
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce rozpada się prawie co drugie małżeństwo, a najwięcej rozwodów jest na Warmii i Mazurach i w Lubuskiem.
W tym roku już po raz szósty w naszym kraju i po raz trzeci w Olsztynie będzie organizowany Tydzień Małżeństwa – inicjatywa międzynarodowa prowadzona od 1997 roku. Tydzień Małżeństwa odbywa się w 22 krajach zawsze od 7 do 14 lutego. Jego ideą jest promocja małżeństwa. O byciu mężem i żoną mówiła Iwona Dziak – organizatorka Tygodnia Rodziny.
Posłuchaj rozmowy W spisie powszechnym w 2011 roku jako jedyną identyfikację etniczną bycie Mazurem wskazało zaledwie 149 osób. Galeria Mazurskiego Portretu – akcja polegająca na zbieraniu zdjęć współczesnych Mazurów i pokazania ich na specjalnej wystawie oraz w katalogu opatrzonym komentarzem historycznym. Fotografie można nadsyłać do końca lutego. Jak wygląda współczesny Mazur i o idei akcji opowiadał Waldemar Mierzwa, pomysłodawca Galerii Mazurskiego Portretu, wydawca i autor książek o regionie, popularyzator historii i kultury mazurskiej. Posłuchaj rozmowy Trwa realizacja oryginalnego projektu, którego jednym z celów jest edukacja ekologiczna. Dwa olsztyńskie przedszkola połączy 2,5 kilometrowa ścieżka ekologiczna, z której będą mogli korzystać przedszkolaki z innych placówek, mieszkańcy Olsztyna i turyści odwiedzający nasze miasto. O projekcie opowiadali Gabriela Browarska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Pluszowego Misia i Przemysław Fabisiak, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2. Posłuchaj rozmowy D. Kucharzewska
PRZECZYTAJ TAKŻE