Czego można nauczyć się w klasie przyszłości? Do projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej dołączyła jedna z olsztyńskich szkół
Klasa przyszłości powstała w szkole podstawowej nr 13 w Olsztynie. Jest jedną z pierwszych w Polsce. Dziś odbyła się uroczysta inauguracja.
To wspólny projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej i firmą informatyczną INTEL. W klasie przyszłości nie tylko uczy się informatyki, ale i innych przedmiotów, jak: języki obce, matematyka, czy nawet technika. Takie klasy to konieczność, bo w ubiegłym roku zmieniła się zmieniła się podstawa programowa. Jak mówi Daria Narbut, dyrektorka SP13, uczniowie muszą teraz uczyć się podstaw programowania, a w takiej klasie przyszłości każde dziecko ma swój laptop, którego zawartość nauczyciel może wyświetlić na interaktywnej tablicy.
W najbliższej przyszłości takie klasy będą powstawały w innych szkołach. A to za sprawą Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, dzięki której szkoły zyskają dostęp do szybkiego internetu. Jak przekonuje Rafał Lew Starowicz z Ministerstwa Edukacji Narodowej, każda szkoła powinna łączyć w sobie elementy, składające się na politykę cyfryzacji, czyli: szybki internet, tablice i monitory interaktywne, oraz wykwalifikowaną kadrę nauczycielską.
W tym roku do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zostanie przyłączonych ponad 1800 szkół.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio