Przed nami I Festiwal Kulinarny "Mazury Zachodnie od kuchni", promujący najmłodszy szlak kulinarny w Polsce. To będzie najsmaczniejsze wydarzenie otwierające sezon turystyczny na Mazurach Zachodnich.
Gościem specjalnym Festiwalu będzie Karol Okrasa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych kucharzy w Polsce. Jego programy kulinarne są dla odbiorców nie tylko źródłem kuchennych inspiracji, ale swoistą akademią sztuki kulinarnej. Ciekawe rozmowy przy stole o kuchni regionu z zaproszonymi gośćmi poprowadzi iławianka Aleksandra Grysz, dziennikarka, znana z programu „Pytanie na Śniadanie”.
W trakcie wydarzenia przez cały dzień na odwiedzających czekać będzie kilka stref:
- strefa wystawców, z możliwością zakupu lokalnych produktów na ponad 50 stoiskach,
- strefa dla rodzin z dziećmi przygotowaną przez Polski Bon Turystyczny,
- strefa bezpieczeństwa, o którą zadbają strażacy i policjanci,
- strefa wodna,
- strefa slow (wypoczynku),
- strefa pokazów kulinarnych,
- strefa edukacyjna.
Głównym punktem wydarzenia będzie konkurs kulinarny dla członków szlaku kulinarnego. Zwycięska potrawa otrzyma tytuł „Smaki Mazur Zachodnich 2022” oraz Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Niebywałą atrakcją dla odwiedzających będzie gotowanie na żywo zupy rybnej w kociołkach na ognisku oraz jej degustacja. Cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany dla małej Kingi z Olsztyna chorującej na rdzeniowy zanik mięśni.
Festiwal to także wspaniała okazja do zapoznania się z ofertą firm, instytucji i muzeów z regionu, a także promowania Polskiego Bonu Turystycznego na Warmii i Mazurach.
Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca UWM „KORTOWO” z Olsztyna, który zaprezentuje tradycyjne warmińskie i mazurskie tańce, natomiast o wieczorną oprawę muzyczną zadba pochodzący z Ostródy rockowy zespół Pink Roses z charyzmatyczną wokalistką Agnieszką Skrzypczak.
Wstęp wolny! Więcej na www.odkuchni.travel
Rozpoczęcie imprezy godz. 12, zakończenie ok. 20.00
W programie:
11.00 – otwarcie bram
12.00 – rozpoczęcie, przywitanie gości
12.30 – przedstawienie drużyn, które wezmą udział w Konkursie Kulinarnym, rozpoczęcie gotowania
12.45-14.30 – rozmowy przy stole
12.00-18.00 – animacje w strefie dla dzieci
14.15-15.00 – występ Zespołu Pieśni i Tańca UWM „KORTOWO”, zabawa z gośćmi
15.10-15:30 – ogłoszenie wyników konkursu ekologicznego dla dzieci, wręczenie nagród na scenie
15.30-15.45 – rozmowy przy stole – O Ślimaku historia krótka – Grzegorz Skalmowski
15.00-17.00 – wspólne gotowanie zupy rybnej Karola Okrasy z uczestnikami – degustacja
17.20-17:45 – ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego oraz wręczenie nagród
18.30 – koncert Zespołu Pink Roses