Wydarzenia pod patronatem Radia Olsztyn

<< Lista wydarzeń
Koncert muzyki hybrydowej "Projekt Arboretum"
31-07-2021 godz. 05:00 do 01-08-2021 godz. 05:00
Gołdap, Mazurskie Tężnie Solankowe
Patronat Radia Olsztyn
./upload_f/patronaty/6a05c57c.jpg

 

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej organizuje koncert muzyki hybrydowej Projekt Arboretum, a także mazurską premierę Koncertu Niepodległości pt. „Leśni”.

Projekt Arboretum to autorskie, mazurskie wydarzenie realizowane od 2014 roku przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej. To jedno z niewielu wydarzeń, które twórczo interpretuje spuściznę kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej, przez co jest wydarzeniem wyjątkowym na Warmii i Mazurach. Jego twórcy, sięgając wprost do XIX- i XX-wiecznych źródeł, pomijają deformacje narosłe w okresie „cepelizacji” kultury ludowej w latach PRL. Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych oraz gwara regionalna, utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in.: Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Kolejnymi inspiracjami Projektu Arboretum są: natura, dziedzictwo krajobrazowe oraz zaginione cywilizacje Prusów i Jaćwingów, których pradawna mowa rekonstruowana jest na potrzeby nowych kompozycji Projektu Arboretum. Dopełnieniem powyższych źródeł są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz  z połowy XX wieku.

Kompozycje twórców Projektu Arboretum oraz Koncertu Niepodległości nie mieszczą się w utartych definicjach i trudno przyporządkować je konkretnemu gatunkowi muzycznemu. Efektem trwającej od 2008 roku współpracy twórców obu projektów, jest wypracowanie własnego stylu, który określany jest mianem muzyki hybrydowej. Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury i inne. W instrumentalizacji wykorzystywane są zarówno współczesne instrumenty muzyczne, jak i tradycyjne, etniczne, dawne lub nietypowe. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi. Kompozycje oparte są m.in. na stylach: jazzowym, klasycznym, elektronicznym, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej a także poezji śpiewanej oraz  pieśniach tradycyjnych i innych.

Tegorocznej edycji Projektu Arboretum towarzyszyć będzie realizowany po raz pierwszy na Mazurach Koncert Niepodległości pt. „Leśni”. Jest to autorski projekt wnioskodawcy realizowany od 2009 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego.