Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie organizują konferencję naukową „Nie tylko plebiscyt. Rok 1920 na Warmii i Mazurach, w Polsce i Europie”.
Setna rocznica konferencji pokojowej w Wersalu, która przyjęła plebiscyt jako formę rozstrzygania sporów terytorialnych oraz przypadające w roku 2020 stulecie plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu stanowią punkt wyjścia do refleksji nad atmosferą panującą przed, w trakcie i po zakończeniu głosowania w wyżej wymienionym regionie.
Inne ważne problemy, które zostaną poruszone to m.in. międzynarodowy kontekst plebiscytu, polskie plany wojskowe wobec Prus Wschodnich oraz ocena wyników plebiscytu na Warmii i Powiślu oraz osobno na Mazurach.
W odniesieniu do plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu zostanie również omówiony trudny proces organizowania się ruchu polskiego na Warmii i Mazurach.
Rok 1920 był przełomowy nie tylko w historii Warmii, Mazur i Powiśla, ale także całej Rzeczypospolitej. W związku z tym, obok głównego zagadnienia jakim jest problematyka plebiscytowa, w zamiarach organizatorów sesji leży przypomnienie znaczenia wojny polsko-bolszewickiej dla ugruntowania pozycji niepodległej Polski na mapie politycznej powojennej Europy. Szczególnie ukazanie odbioru działań wojennych w kręgach polityczno-wojskowych, prasie i społeczeństwie. Organizatorzy chcą również przybliżyć rozpoczęty już jesienią 1920 roku niezwykle trudny proces odbudowy zniszczonych przez sześć lat działań wojennych ziem Rzeczypospolitej uwidoczniony nie tylko w dokumentach urzędowych, ale także chociażby w pamiętnikach i wspomnieniach.
Organizowana sesja naukowa ma być również okazją do dyskusji i refleksji nad wciąż aktualnym problemem samostanowienia narodów, który szczególnie mocno uwidocznił się po upadku trzech wielkich imperiów, dominujących w Europie od Kongresu Wiedeńskiego.
Szczegóły na plakacie.