Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wspomnienie o Marianie Bublewiczu

Marian Bublewicz

Olsztyn wspominał dziś (24.02) tragicznie zmarłego Mariana Bublewicza. 20 lutego minęła 20. rocznica śmierci legendarnego olsztyńskiego kierowcy rajdowego.

Przed południem Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura odprawił – w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Bajkowej –  Mszę świętą w intencji Marana Bublewicza. Na parkingu przy sanktuarium można było zobaczyć replikę rajdowego poloneza, którym przez kilka sezonów startował zmarły tragicznie olsztyński rajdowiec.

Na zakończenie – w Muzeum Warmii i Mazur – odbyło się spotkanie wspomnieniowe o Marianie Bublewiczu. W jego trakcie przedstawiciele Fundacji imienia Mariana Bublewicza ogłosili rozpoczęcie budowy ośrodka rehabilitacyjnego dla ofiar wypadków drogowych. Placówka ma powstać w podolsztyńskim Dercu w ciągu trzech najbliższych lat.

Marian Bublewicz – legendarny olsztyński kierowca rajdowy
20 lutego minęła 20. rocznica śmierci rajdowego wicemistrza Europy w 1992 roku i siedmiokrotnego mistrza Polski, twórcy pierwszego w Polsce profesjonalnego teamu rajdowego (Marlboro Rally Team Poland). Marian Bublewicz zmarł po wypadku podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Jego samochód wypadł z zakrętu i uderzył w drzewo.

W 1993 roku Marian Bublewicz znalazł się na liście 31. najlepszych kierowców świata publikowanej przez Międzynarodową Federacje Samochodową (FIA).

W 2000 roku przyznano mu pośmiertnie tytuł Najlepszego Polskiego Kierowcy Rajdowego XX wieku w plebiscycie miesięcznika „Auto Moto i Sport”. (kk/łw).

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sport, rajd
Mamy srebrny medal

Sprinter AZS UWM Olsztyn Karol Zalewski zdobył srebrny medal w biegu na 200 metrów podczas halowych mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. To jego pierwszy medal mistrzostw...

Zamknij
RadioOlsztynTV