Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

We Fromborku dyskutowano o osiągnięciach bł. Stefana Wyszyńskiego

Fot. PAP/PAI/B. Łopieński

Historycy, archiwiści i przedstawiciele naukowych placówek kościelnych dyskutowali we Fromborku o roli prymasa Stefan Wyszyńskiego w budowaniu tożsamości archidiecezji warmińskiej.

– To spotkanie podsumowujące wiedzę o znaczeniu dokonań błogosławionego Prymasa Tysiąclecia dla Kościoła na naszych ziemiach – powiedział Radiu Olsztyn ks. dr Jacek Wojtkowski, proboszcz fromborskiej parafii.

Świętujemy dziękczynienie za dar beatyfikacji błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale chcemy też przyjrzeć się jego osobie, postaci, działalności na rzecz diecezji warmińskiej szczególnie po roku 1945. Prymasowi zawdzięczamy, że w 1951 roku reaktywował Warmińską Kapitułę Katedralną, która została zdziesiątkowana podczas wojny.

00:00 / 00:00

Podczas konferencji dyskutowano także o roli i sytuacji Kościoła po II wojnie światowej, pobycie prymasa Wyszyńskiego na Warmii i Mazurach czy stosunku Stolicy Apostolskiej do Ziem Północnych i Zachodnich. We fromborskiej Wozowni Sztuk otwarto wystawę o obchodach jubileuszu 700-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej w 1961 roku. Na planszach zaprezentowano nieliczne zdjęcia obrazujące obchody, które zgromadziły wtedy na wzgórzu katedralnym ok. 10 tys. osób.

Autor: R. Lesiński
Redakcja: M. Rutynowski/tek

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w diecezja warmińska, dyskusja, kardynał Stefan Wyszyński
Relikwie kardynała Wyszyńskiego w sanktuarium w Stoczku Klasztornym. „To historyczny moment”

Relikwiarz z kroplą krwi błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego trafił do sanktuarium w Stoczku Klasztornym w gminie Kiwity. - To historyczny moment - podkreślił ksiądz Wojciech Sokołowski,...

Zamknij
RadioOlsztynTV