Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Porter warmiński wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi

Fot. Radio Olsztyn

Na liście figurują już 34 regionalne przysmaki z województwa warmińsko-mazurskiego.

Porter warmiński to ciemne, mocne piwo. Ma prawie czarną barwę, a także bogaty słodowy smak i aromat z nutami karmelowymi lub orzechowymi, a nawet toffi i lukrecji.

Na obszarze dawnych Prus Wschodnich, czyli dzisiejszych Warmii i Mazur, piwo tego gatunku pojawiło się wraz z rewolucją przemysłową i ugruntowało swoją pozycję w pierwszej połowie XX wieku.

Porter warmiński jest kolejnym – po mazurskiej nalewce niedźwiedziówce, miodowej warmińskiej okowicie i kilku gatunkach miodów pitnych – napojem alkoholowym z regionu wpisanym na listę produktów tradycyjnych.

Obecnie zarejestrowanych jest na niej ponad tysiąc 800 produktów z całego kraju, z czego jedynie 34 z województwa warmińsko-mazurskiego, które pod tym względem znajduje się na końcu listy regionów. Wśród tradycyjnych przysmaków z Warmii i Mazur najwięcej jest wyrobów mięsnych, piekarniczych i cukierniczych.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za B.Gajlewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w alkohol, piwo, Ministerstwo Rolnictwa, lista, produkty tradycyjne
Jechał slalomem i wylądował w rowie. Kierowca miał ponad cztery promile alkoholu we krwi

Kierujący skodą miał we krwi cztery promile alkoholu. Zauważyli go funkcjonariusze celno-skarbowi na drodze z Dzierzgowa, 30 km przed Nidzicą, jak jedzie slalomem, zjeżdża na pobocze...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV